Zarząd Ciechu, na wniosek swojego głównego udziałowca, czyli firmy KI Chemistry, zwołał na 11 kwietnia nadzwyczajne walne zgromadzenie. Najważniejszym punktem obrad ma być podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego giełdowej spółki w ramach kapitału docelowego poprzez emisję akcji zwykłych na okaziciela, z wyłączeniem prawa poboru wszystkich dotychczasowych akcjonariuszy. Dzięki temu firma zamierza uelastycznić sposób pozyskania finansowania, które potrzebne jest jej na realizację strategii w zakresie fuzji i przejęć innych podmiotów.
„Zarząd spółki, korzystając z upoważnienia do podwyższania kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego, będzie mógł dostosować wielkość oraz wybrać dogodny dla spółki moment przeprowadzania podwyższenia w ramach kapitału docelowego. Umożliwi to efektywniejsze reagowanie przez spółkę na dynamicznie zmieniające się otoczenie ekonomiczne oraz rynkowe” - napisano w uzasadnieniu do uchwały. Projekt uchwały przewiduje możliwość przeprowadzenia jednej lub większej liczby ofert akcji w terminie do trzech lat liczonych od dnia zarejestrowania odpowiedniej zmiany w statucie. W ramach kapitału docelowego zarząd upoważniony ma być też do emitowania warrantów subskrypcyjnych.
Przedstawiony projekt uchwały przewiduje, że kapitał zakładowy Ciechu będzie mógł być podwyższony o kwotę nie wyższą niż 197,6 mln zł. Biorąc pod uwagę, że obecna wartość nominalna walorów spółki wynosi 5 zł, oznacza to potencjalną emisję ponad 39,5 mln papierów. Gdyby sprzedano je w maksymalnej ilości, wówczas ich udział w podwyższonym kapitale wynosiłby 42,9 proc. Zarząd Ciechu byłby upoważniony, za zgodą rady nadzorczej, m.in. do ustalenia ceny emisyjnej oraz przyznania akcji oferowanych w ramach podwyższenia kapitału zakładowego. Ponadto ustalałby terminy ofert oraz sposób i warunki składania zapisów.
Na najbliższym nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu Ciechu mają być też podjęta dwie inne uchwały zmieniające statut spółki. Po przyjęciu jednej z nich, o ważności uchwał podejmowanych na walnych zgromadzeniach Ciechu będzie decydowało to, czy podczas obrad reprezentowane było co najmniej 15 proc. kapitału zakładowego firmy. Druga mówi o tym, że akcjonariuszowi, który reprezentuje powyżej 50 proc. kapitału zakładowego, przysługuje uprawnienie do powoływania i odwoływania członków rady nadzorczej w liczbie stanowiącej większość liczby osób wchodzących w skład tego gremium. Zmiany będą dokonywane w drodze pisemnego oświadczenia składanego spółce. Takie powołanie lub odwołanie będzie skuteczne z chwilą doręczenia odpowiedniego oświadczenia zarządowi.