Strategia grupy Azoty do 2030 r. przewiduje dynamiczny rozwój Portu Police, zwłaszcza w zakresie rozbudowy portfela świadczonych usług oraz zwiększenia wydajności obsługiwanych ładunków zarówno koncernu, jak i klientów zewnętrznych. Będzie realizowana m.in. poprzez budowę węzła kolejowego dla Portu Police wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz budowę tzw. nabrzeża ciężkiego (uniwersalnego). Oba zadania są na etapie wykonywania prac studyjnych. Dla pierwszego uzyskano już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji inwestycji, natomiast dla drugiego wykonano koncepcję programowo-przestrzenną. W tym roku planowane jest uzyskanie ostatecznych decyzji administracyjnych dla budowy węzła kolejowego, a dla budowy nabrzeża zawarcie umowy na wykonanie dokumentacji projektowej wielobranżowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Węzeł kolejowy

– Zakładamy, że wykonanie studium wykonalności, zgodnie z wytycznymi Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska, zostanie zrealizowane na zakończenie prac studialnych. Tym samym dla zadania budowy węzła kolejowego planowane jest ono w roku 2023, a dla zadania budowy nabrzeża ciężkiego w roku 2024 – informuje Monika Darnobyt, rzecznik Azotów. Dodaje, że zgodnie z porozumieniem obowiązującym między PKP PLK i Zarządem Morskiego Portu Police (spółka, do której należy port) to PKP PLK ma wyłonić wspólnego wykonawcę robót budowlanych dla linii i stacji kolejowej. Obie firmy przygotowują w swoim zakresie stosowne części dokumentacji przetargowej, po której uzgodnieniu oszacowany zostanie wspólny przewidywany koszt całej inwestycji kolejowej i docelowy harmonogram jej realizacji. Wcześniej ZMPP podawało, że zakończenie prac budowlanych planowane jest na IV kwartał 2025 r.

Nowy gazoport

Port Police jest czwartym co do wielkości portem morskim w Polsce pod względem wielkości przeładunków ładunków, po Gdańsku, zespole Szczecin-Świnoujście i Gdyni. Mimo że jest portem uniwersalnym, to odgrywa kluczową rolę w działalności grupy Azoty. Zapewnia jej morski eksport oraz import produktów i surowców, a częściowo także ich magazynowanie. Po uruchomieniu nowego kompleksu chemicznego w Policach (będzie produkował propylen i polipropylen) przeładunki w porcie mają wzrosnąć o ponad 400 tys. ton rocznie, czyli o kilkadziesiąt procent. Będzie to możliwe m.in. za sprawą terminalu, który pozwoli na odbiór ze statków propanu i etylenu, ich magazynowanie i dostarczanie do nowych instalacji. – Warto podkreślić, iż w nowo wybudowanym gazoporcie w Policach oprócz dedykowanego stanowiska statkowego zlokalizowane zostały także zbiorniki kriogeniczne o łącznej pojemności blisko 100 tys. m sześc. – zauważa Darnobyt.