Azoty coraz bardziej stawiają na rozwój produktów wytwarzanych z surowców odnawialnych i spełniających kryteria gospodarki obiegu zamkniętego. Temu celowi służy m.in. uruchomione centrum badawczo-rozwojowe bionawozów w zależnych gdańskich Fosforach. Firma ma też pełnić rolę centrum kompetencyjnego całego koncernu w obszarze bionawozów.
Nadzieja w bionawozach
Fosfory już dwa lata temu na dedykowanej infrastrukturze rozpoczęły wytwarzanie wieloskładnikowych nawozów Fosfarm, powstających zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Teraz ta infrastruktura ma być wykorzystana w kolejnych projektach badawczo-rozwojowych związanych z bionawozami. Chodzi m.in. o opracowanie technologii produkcji nawozów mineralno-organicznych i z wykorzystaniem popiołów ze spalania biomasy. Planowana jest też budowa nowej instalacji pilotażowej przy wsparciu środków unijnych. Budżet projektu to 6 mln zł.
Czytaj więcej
Budowa nowej fabryki Grupy Azoty jest na finiszu. Polimery Police – jedna z największych inwestycji w historii spółki osiągnęła ponad 99 proc. zaawansowania. Inwestycje jednak będzie nieco droższa i później oddana do użytku niż wcześniej planowano. Budżet inwestycji ma nie zostać jednak przekroczony.
– Nowoczesne rolnictwo staje obecnie przed wieloma wyzwaniami związanymi z Europejskim Zielonym Ładem. Od europejskich producentów nawozów wymagają one wykorzystywania inteligentnych technologii przyjaznych środowisku – uważa Tomasz Hinc, prezes Azotów. Zapewnia, że koncern dysponuje zapleczem technologicznym i doświadczeniem, które pozwalają odpowiadać na wymagania zrównoważonego europejskiego rolnictwa. Azoty duże nadzieje wiążą też ze wzrostem produkcji polimerów biodegradowalnych i kompostowalnych powstających na bazie skrobi termoplastycznej. Według koncernu to doskonała alternatywa dla tradycyjnych polimerów, zwłaszcza tych, z których wytwarzane są produkty jednorazowe.
Ponad rok temu Azoty ogłosiły strategię do 2030 r., a w jej ramach projekt Zielone Azoty. Jego głównym celem jest m.in. dekarbonizacja i zmniejszenie emisyjności instalacji koncernu, realizacja projektów badawczo-rozwojowych zgodnych z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu i wdrożenie nowych rozwiązań w obszarze ekologicznych i zeroemisyjnych źródeł energii.