Grupa Azoty przeanalizowały kluczowe ryzyka

Główne zagrożenia dla nawozowego koncernu związane z agresją Rosji na Ukrainę dotyczą przerw lub wstrzymania dostaw gazu ziemnego, propylenu i soli potasowej.

Publikacja: 04.03.2022 10:04

Grupa Azoty przeanalizowały kluczowe ryzyka

Foto: materiały prasowe

Zarząd Azotów zbadał obszary potencjalnego ryzyka, które mogą istotnie wpłynąć na przyszłe wyniki grupy w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Jako pierwsze wskazał zagrożenie związane z wystąpieniem zakłóceń w dostawach gazu ziemnego. Koncern przypomina, że ten surowiec kupuje bezpośrednio od PGNiG. Obecnie dostawy przebiegają bez zakłóceń. Jednocześnie Azoty na bieżąco monitorują sytuację w zakresie podaży gazu i przygotowują scenariusze awaryjne na wypadek konieczności ograniczenia produkcji w przypadku zmniejszenia lub wstrzymania przesyłu błękitnego paliwa do jego zakładów. Zwracają też uwagę, że sytuacja w tym obszarze może ulec zmianie w zależności od decyzji dostawcy gazu oraz operatora krajowej sieci przesyłowej.

Kolejne ryzyko dotyczy cen i dostępności surowców strategicznych sprowadzanych z terytorium Ukrainy, a także z krajów objętych sankcjami, czyli Rosji i Białorusi. Chodzi o import propylenu i soli potasowej. Materializacja tego zagrożenia jest możliwa zarówno ze względu na mniejszą dostępność obu produktów oraz wzrost ich cen, jak i problemy logistyczne. Według Azotów mogą pojawić się też zakłócenia z dostępnością innych surowców ale na dziś koncern nie identyfikuje istotnego ryzyka w zabezpieczeniu dostaw ze źródeł alternatywnych.

Czytaj więcej

Azoty modernizują. Inwestycja o wartości 180 mln zł

Ponadto grupa obawia się opóźnień w realizacji projektów inwestycyjnych. To konsekwencja problemów z dostępnością pracowników u bezpośrednich wykonawców tych przedsięwzięć. Ograniczona liczba pracowników, to z kolei skutek zarządzonej w Ukrainie powszechnej mobilizacji.

Wreszcie jako ostanie ryzyko wymieniono wzrost stóp procentowych oraz osłabienie kursu złotówki wobec euro i dolara na skutek obserwowanych turbulencji gospodarczych.

Azoty informują, że w ubiegłym roku na terytorium Ukrainy osiągnęły 2,2 proc. skonsolidowanych przychodów. Sprzedaż dotyczyła głównie nawozów mineralnych. Z kolei na rynkach Rosji i Białorusi uzyskano poniżej 1 proc. skonsolidowanych przychodów. Obecnie koncern w tych dwóch krajach nie prowadzi sprzedaży. Z kolei dostawy na rynek ukraiński są istotnie ograniczone z uwagi na stan wojenny wprowadzony na terytorium tego państwa.

Chemia
W ubiegłym roku Azoty istotnie ograniczyły straty
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Chemia
Poprawiły się marże grupy Azoty wypracowywane na sprzedaży nawozów
Chemia
Azoty szukają nowych kierunków importu
Chemia
Flagowa inwestycja PCC może być opóźniona i droższa
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Chemia
Azoty zyskają dzięki Mkango
Chemia
Orlen udzielił grupie Azoty pożyczki na zakup surowca