Szalony pomysł prezesa Synthosu

Propozycję zbudowania zespołu specjalistów średniego szczebla największych polskich firm chemicznych wystosował prezes Synthosu Zbigniew Warmuz podczas Kongresu Polska Chemia w Toruniu. Pomysł, choć uznany za szalony, spodobał się Orlenowi, Lotosowi, Grupie Azoty i PCC Rokita.

Publikacja: 07.06.2017 13:07

Szalony pomysł prezesa Synthosu

Foto: materiały prasowe

Uczestnicy Kongresu Polska Chemia zgodzili się, że rozwój innowacji jest kluczowy dla rozwoju polskiej chemii. Innowacje to mogłyby uzyskać nowy wymiar, jeśli firmy połączyłyby siły.

- Każdy z nas ma w swojej firmie świetnych specjalistów. Mam taką myśl, żeby tych technokratów zamknąć w jednym pokoju, by porozmawiali o tym, jaka współpraca powinna się pomiędzy tymi firmami zadziać. Te pomysły należy zebrać i policzyć. A następnie rozpocząć negocjacje, ale w oderwaniu od ambicji zarządów poszczególnych firm – zaproponował Warmuz. - Namawiam do tego, by nawiązać taką współpracę pomiędzy firmami chemicznymi w Polsce. Jestem przekonany, ze zrodziłoby się w ten sposób kilka fajnych pomysłów – dodał.

Pomysł bardzo spodobał się menedżerom Grupy Lotos, Grupy Azoty i PCC Rokita. Otwartość na współpracę zadeklarował także Piotr Chełmiński, członek zarządu ds. rozwoju i energetyki PKN Orlen. Miał jednak pewne uwagi. – Musimy pamiętać, że jesteśmy firmami giełdowymi i nie wiem, czy nie trzeba będzie wystosować jakiegoś raportu, że prowadzimy rozmowy – zasugerował. – A mówiąc poważnie, jest to pomysł w pewnym sensie szalony. Jesteśmy firmą, która w głównej mierze dostarcza surowiec dla polskiej chemii, ale też staramy się uciekać od tego kierunku. Na świecie podlegamy ogromnej presji, musimy produkować taniej i sprzedawać taniej. Musimy więc myśleć w pierwszej kolejności o sobie, kupować taniej ropę i gaz, dywersyfikować źródła dostaw – dodał Chełmiński.

Na ripostę nie musiał długo czekać. – W innych krajach taka współpraca między firmami już się dzieje. Natomiast spojrzenie wyłącznie na surowce, jakie proponuje Orlen, owszem, zwiększa efektywność przedsiębiorstwa, ale nie pozwala mu pójść krok dalej – stwierdził Mateusz Bonca, członek zarządu Grupy Lotos.

- Taka współpraca jest bardzo interesująca. Realizuje ideę tzw. otwartej innowacji – skwitował Igor Korczagin, dyrektor ds. badań i rozwoju PCC Rokita.

Józef Rojek, wiceprezes Grupy Azoty, zaznaczył, że w Azotach taka integracja pomiędzy spółkami z grupy jest już testowana od lat i przynosi wymierne korzyści. – Pytanie tylko, dlaczego o współpracy pomiędzy firmami chemicznymi mówi się od lat, ale nie udaje się tego przeprowadzić – zapytał Rojek.

- Przez ambicje zarządów – bez wahania odpowiedział Warmuz. – Jak dotąd każda rozmowa zaczynała się i kończyła na biznesie. Każdy walczył o swój procent i rozmowy kończyły się albo bez rezultatu albo efektem win – win. Ja w taki efekt nie wierzę, ja wierzę w negocjacje fair. Dlatego tak ważne jest, by ci nasi specjaliści zapomnieli przez chwilę jakie firmy reprezentują i popatrzyli obiektywnie na strumień wartości polskiej chemii. Dopiero później te pomysły byłyby negocjowane i dyskutowane, ale nie w atmosferze kto jest mocniejszy, a kto słabszy, ale w atmosferze fair – skwitował prezes Synthosu.

Chemia
Selena FM negatywnie zaskoczyła inwestorów
Chemia
Duże zmiany kadrowe w Azotach
Chemia
Wymiana władz w firmach grupy Azoty nabiera tempa
Chemia
Prezes Azotów: Najważniejszą kwestią są rozmowy z bankami
Chemia
Azoty przeszacowały sztandarową inwestycję
Chemia
Odpis aktywów spółki Grupa Azoty Polyolefins obniży wynik EBIT Grupy Azoty o 1,138 mld zł