Państwowy fundusz może pomóc Azotom

Chemiczna grupa stawia na współpracę z PFR przy innowacjach. Po cichu liczy na wykup akcji Acronu.

Publikacja: 02.10.2017 06:03

Państwowy fundusz może pomóc Azotom

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Na rynku coraz głośniej mówi się o możliwości wykupienia przez państwowy Polski Fundusz Rozwoju (PFR) pakietu akcji Grupy Azoty, znajdującego się w rękach Acronu, kontrolowanego przez rosyjskiego oligarchę Wiaczesława Kantora. Chodzi o akcje stanowiące niemal 20 proc. kapitału chemicznej grupy. Na giełdzie ten pakiet wyceniany jest na 1,58 mld zł. Zarząd Azotów takiej opcji nie wyklucza. Analitycy zaś przekonują, że realizacja tego scenariusza uspokoiłaby nastroje w polskiej spółce.

Złapać okazję

– Ta sprawa jest rozważana. W tej chwili nie widzimy istotnego wpływu rosyjskiego akcjonariusza, który stawiałby pod znakiem zapytania obecną strukturę właścicielską spółki. Ale oczywiście jeśli będzie taka szansa, jeśli nadarzy się okazja, to można to rozważyć – twierdzi Witold Szczypiński, wiceprezes Grupy Azoty.

Fundusz do sprawy nie chce się odnieść. – Nie komentujemy – ucina Agata Nałęcz, rzeczniczka PFR.

Foto: GG Parkiet

Analitycy w nieoficjalnych rozmowach przyznają natomiast, że odkupienie akcji Azotów od Acronu byłoby zakończeniem trudnych relacji rosyjskiego akcjonariusza z władzami Azotów i ze Skarbem Państwa, który jest głównym właścicielem tarnowskiej grupy. Przez ostatnie lata bowiem Acron był bolączką polskiej firmy. Nie ukrywał swoich zakusów na przejęcie kontroli nad tarnowską spółką i groził, że zaskarży zapisy w statucie Azotów, dające Skarbowi Państwa uprzywilejowaną pozycję wobec pozostałych akcjonariuszy.

Jednak w ostatnim czasie władze Acronu zmieniły front. Na początku roku rosyjska spółka zmniejszyła zaangażowanie w Azotach z 20 do 19,8 proc., w efekcie czego zakończyła wycenę tych udziałów metodą praw własności i sklasyfikowała je jako aktywa dostępne do sprzedaży.

W czerwcu tego roku, po czterech latach obecności w akcjonariacie Grupy Azoty, część akcji chemicznej grupy sprzedał Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Do inwestorów trafił wówczas pakiet akcji stanowiący 2,9 proc. kapitału Azotów.

Rozwój innowacji

Zarząd Azotów podkreśla, że jest w stałym kontakcie z PFR w związku z rozwojem innowacyjnych projektów. – Prowadzimy zaawansowane rozmowy w zakresie innowacji. Grupa Azoty stawia na nowe technologie, ale też na współpracę ze startupami, szczególnie w zakresie tzw. inteligentnego rolnictwa. Mamy z PFR zbieżne kierunki, jeśli chodzi o finansowanie tego typu przedsięwzięć. Wkrótce przedstawimy konkretną ofertę adresowaną do tego rodzaju podmiotów – zapowiada Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty. Spółka chce, by do 2020 r. wydatki na innowacje sięgały 1 proc. przychodów.

[email protected]

Chemia
W ubiegłym roku Azoty istotnie ograniczyły straty
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Chemia
Poprawiły się marże grupy Azoty wypracowywane na sprzedaży nawozów
Chemia
Azoty szukają nowych kierunków importu
Chemia
Flagowa inwestycja PCC może być opóźniona i droższa
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Chemia
Azoty zyskają dzięki Mkango
Chemia
Orlen udzielił grupie Azoty pożyczki na zakup surowca