– Umacniamy swoją pozycję w Europie, gdzie jesteśmy obecni od wielu lat. Równocześnie dostrzegamy potencjał w inwestycjach i zaangażowaniu na rynkach szybko rozwijających się. Szczególne możliwości stwarza Azja – deklaruje zarząd PCC Rokita.

Chemiczna spółka poszukuje dalszych możliwości rozwoju poprzez ekspansję zagraniczną. W ubiegłym roku sfinalizowała transakcję zakupu części udziałów spółki produkcyjnej IRPC Polyol w Tajlandii, a w lutym tego roku zawarła umowę nabycia kolejnych jej udziałów. Tajlandzka firma specjalizuje się w produkcji polioli i systemów poliuretanowych. Dodatkowo PCC Rokita nawiązała współpracę ze spółkami grupy Petronas w celu rozpoczęcia przygotowań do realizacji potencjalnej inwestycji w Malezji. Władze spółki tłumaczą, że powodzenie malezyjskiego projektu jest uzależnione od kilku czynników, w tym pozyskania finansowania dla budowy fabryki.

W kolejnych miesiącach chemiczna spółka podejmować będzie dalsze prace nad poprawą oferty produktowej. Zakłada wzrost sprzedaży specjalistycznych wyrobów wysokomarżowych, przy jednoczesnym ograniczaniu udziału produktów masowych o dużo niższych marżach. Zarząd firmy rozważa też dalsze inwestycje, w tym również w rozbudowę mocy produkcyjnych.

PCC Rokita ma za sobą udany rok, m.in. dzięki zrealizowanym wcześniej inwestycjom oraz dobrej koniunkturze w głównych biznesach grupy. Pozwoliło to spółce osiągnąć rekordowe wyniki w dwóch segmentach produkcyjnych – chloropochodnych oraz poliuretanach. W tym pierwszym obszarze grupa wypracowała wzrost EBITDA (wynik operacyjny plus amortyzacja) o 41,5 proc. w porównaniu z rokiem 2016. Z kolei segment poliuretanów poprawił ten wynik o 22 proc. Zarząd zwraca jednak uwagę, że największym wyzwaniem dla całej branży pozostaje poważne ograniczenie dostępności TDI – kluczowego surowca do produkcji elastycznych pianek poliuretanowych. Sytuacja ta negatywnie wpływa na rentowność sprzedaży polioli.

Ostatecznie PCC Rokita w minionym roku wypracowała niemal 1,3 mld zł przychodów, czyli o 16 proc. więcej niż w 2016 r. Zysk netto sięgnął 182,4 mln zł i był o 10 proc. niższy niż rok wcześniej. Jednak wynik za 2016 r. podbity był przez zdarzenia jednorazowe, takie jak sprzedaż świadectw efektywności energetycznej. Po wyeliminowaniu tego wpływu zysk netto grupy w 2017 r. byłby o 18 proc. wyższy niż w roku 2016.