Polska chemia idzie na zakupy

W tym roku giełdowe firmy chemiczne poinformowały już o dwóch znaczących akwizycjach na unijnym rynku. Wcześniej krajowe spółki nie miały większych sukcesów w zagranicznych przejęciach.

Publikacja: 20.09.2018 10:59

Dawid Jakubowicz p.o. prezesa Ciechu Ciech przejął Proplan, specjalizujący się w produkcji środków ochrony roślin, w lipcu 2018 r., gdy prezesem Ciechu był jeszcze Maciej Tybura. Wartość transakcji sięgnęła 44,6 mln euro. Hiszpańska spółka zarządza portfelem ponad 120 rejestracji produktów i pracuje nad uzyskaniem kolejnych. W ubiegłym tygodniu Tybura zrezygnował ze stanowiska, a zastąpił go tymczasowo Dawid Jakubowicz.

Foto: materiały prasowe

W tym roku aktywność globalnego sektora chemicznego w zakresie fuzji i przejęć utrzyma się na wysokim poziomie – prognozuje Deloitte. Szacuje, że w 2017 r. przeprowadzono w tym segmencie 637 transakcji, czyli tylko nieznacznie mniej niż w roku poprzednim. Ich łączna wartość, sięgająca 46,4 mld USD, była jednak zdecydowanie niższa niż w latach 2015 i 2016, kiedy to mieliśmy do czynienia z kilkoma spektakularnymi przejęciami. Niemniej, jak przewiduje Deloitte, w 2018 r. liczba transakcji powinna pozostać wysoka z uwagi na poprawę globalnych warunków gospodarczych, tanie finansowanie i duży apetyt firm chemicznych na wzrost i wejście w nowe segmenty działalności.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Chemia
Azoty i aneks z bankami
Chemia
Polwax zapłaci miliony Orlenowi Projekt
Chemia
Jest nowy prezes Grupy Azoty. Ma ambitny plan ratunkowy
Chemia
Branża chemiczna z dużą ostrożnością patrzy w przyszłość
Chemia
Będą cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Grupa Azoty częściowo zadowolona
Chemia
Azoty poprawiają wyniki. Nawozy ze wschodu nadal problemem