Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
3 zdjęcia
ZobaczDawid Jakubowicz p.o. prezesa Ciechu Ciech przejął Proplan, specjalizujący się w produkcji środków ochrony roślin, w lipcu 2018 r., gdy prezesem Ciechu był jeszcze Maciej Tybura. Wartość transakcji sięgnęła 44,6 mln euro. Hiszpańska spółka zarządza portfelem ponad 120 rejestracji produktów i pracuje nad uzyskaniem kolejnych. W ubiegłym tygodniu Tybura zrezygnował ze stanowiska, a zastąpił go tymczasowo Dawid Jakubowicz.
W tym roku aktywność globalnego sektora chemicznego w zakresie fuzji i przejęć utrzyma się na wysokim poziomie – prognozuje Deloitte. Szacuje, że w 2017 r. przeprowadzono w tym segmencie 637 transakcji, czyli tylko nieznacznie mniej niż w roku poprzednim. Ich łączna wartość, sięgająca 46,4 mld USD, była jednak zdecydowanie niższa niż w latach 2015 i 2016, kiedy to mieliśmy do czynienia z kilkoma spektakularnymi przejęciami. Niemniej, jak przewiduje Deloitte, w 2018 r. liczba transakcji powinna pozostać wysoka z uwagi na poprawę globalnych warunków gospodarczych, tanie finansowanie i duży apetyt firm chemicznych na wzrost i wejście w nowe segmenty działalności.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koncern zapewnia, że jest w zaawansowanej fazie negocjacji, dzięki którym powinien wypracować systemowe i długofalowe rozwiązania restrukturyzacyjne w grupie, tak aby można było skupić się na działalności biznesowej.
To następstwo podpisanego porozumienia ugodowego, które kończy kilkuletni spór związany z realizacją inwestycji dotyczącej budowy i uruchomienia instalacji odolejania rozpuszczalnikowego gaczy parafinowych.
Nowym szefem Azotów został Andrzej Skolmowski. Chce skupić się na osiągnięciu porozumienia z instytucjami finansującymi, odzyskaniu długofalowej stabilności finansowej oraz restrukturyzacji operacyjnej całej grupy.
Poprawy sytuacji oczekują zarówno analitycy, jak i spółki. Ma być ona m.in. rezultatem wzrostu gospodarczego i ceł oraz realizowanych inwestycji i działań dostosowawczych. Jednocześnie na rynku cały czas panuje duża niepewność.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego poparli w czwartek podniesienie ceł na nawozy oraz niektóre rosyjskie i białoruskie towary rolne, w celu zmniejszenia zależności UE od ich importu. Na tej decyzji może skorzystać Grupa Azoty czy Anwil należący do Orlenu, które są jednymi z największych w UE producentów nawozów.
Grupa Azoty szacuje, że w I kw. 2025 roku wypracowała przychody ze sprzedaży na poziomie 3,8 mld zł. Wynik EBITDA poprawił się względem I kw. 2024 roku o 42 mln zł. Spółce wciąż dokucza import tańszych nawozów ze wschodu.