Grupa Azoty: Akcjonariusze zdecydują o losach akwizycji

W poniedziałek walne zgromadzenie Grupy Azoty podejmie decyzję w sprawie wyrażenia zgody na przejęcie niemieckiego producenta nawozów specjalistycznych Compo Expert.

Publikacja: 08.10.2018 05:00

Grupa Azoty: Akcjonariusze zdecydują o losach akwizycji

Foto: materiały prasowe

Zarząd chemicznej grupy może liczyć na wsparcie reprezentanta Skarbu Państwa, który kontroluje 33 proc. akcji Azotów. Spory udział w ogólnej liczbie głosów na zgromadzeniu mają fundusze – 8,6 proc. kapitału należy do TFI PZU, a 10 proc. do Nationale-Nederlanden OFE. Wielką niewiadomą jest zwłaszcza to, jak się zachowa akcjonariusz powiązany z rosyjskim Acronem, w którego rękach znajduje się ponad 19 proc. walorów tarnowskiej spółki.

Choć Azoty co jakiś czas uzupełniają informacje o planowanej transakcji, to analitycy wciąż mają problem z jej oceną. – Spółka dość lakonicznie przekazuje informacje o transakcji przejęcia Compo Expert. Dotychczas nie poznaliśmy zadłużenia netto przejmowanej spółki i oczekiwanych, skwantyfikowanych synergii, co jest kluczowe w ocenie transakcji dotyczących fuzji i przejęć – zauważa Krystian Brymora, analityk DM BDM.

O dużym zainteresowaniu akcjonariuszy akwizycją świadczą pytania wysyłane przez nich do spółki. W reakcji na nie Azoty ujawniły ostatnie dane finansowe Compo Expert. Po trzech kwartałach tego roku niemiecka grupa miała 26,7 mln euro skorygowanej EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację), czyli o 1,8 mln euro więcej niż w tym samym okresie 2017 r.

Azoty chcą przejąć 100 proc. udziałów w niemieckiej spółce Goat TopCo, kontrolującej spółki z grupy Compo Expert, od funduszu XIO z Londynu. Wartość transakcji może sięgnąć 235 mln euro. Dzięki akwizycji tarnowska grupa rozszerzy swoją ofertę produktów, uzyska dostęp do nowych rynków i do kanałów sprzedaży Compo Expert za granicą. Kolejną korzyścią mają być wspólne zakupy surowców, a także możliwość przesyłania niemieckiej grupie nadwyżki produktów z fabryk Azotów, np. amoniaku czy kwasu azotowego. Spółka spodziewa się też efektów synergii w obszarze badań i rozwoju. box

Notowania akcji na stronie:

Chemia
W ubiegłym roku Azoty istotnie ograniczyły straty
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Chemia
Poprawiły się marże grupy Azoty wypracowywane na sprzedaży nawozów
Chemia
Azoty szukają nowych kierunków importu
Chemia
Flagowa inwestycja PCC może być opóźniona i droższa
Chemia
Azoty zyskają dzięki Mkango
Chemia
Orlen udzielił grupie Azoty pożyczki na zakup surowca