Wszystko za sprawą inwestycji w nowoczesne technologie i optymalizację produkcji. – Takie rozwiązania jak sieci neuronowe i uczenie maszynowe pozwalają wydajnie projektować procesy, sterować nimi, a nawet zapobiegać awariom. Dzięki współpracy z NCBiR oraz najlepszymi firmami technologicznymi jesteśmy w stanie testować rozwiązania na najwyższym światowym poziomie, które realnie przełożą się na wzrost efektywności produkcji i wyniki grupy – mówi Mirosław Skowron, członek zarządu Ciechu.

Spółka realizuje m.in. projekt, który ma jej umożliwiać ocenę stanu urządzeń na liniach produkcyjnych i tym samym zapewnić maksymalnie płynną pracę maszyn. To powinno zwiększyć efektywność produkcji. Wartość inwestycji realizowanej w tym zakresie w zakładzie w Inowrocławiu wynosi około 10 mln zł, z czego prawie 5 mln zł to wsparcie z NCBiR. Kolejny projekt dotyczy optymalizacji produkcji sody przy wykorzystaniu m.in. modelu opartego na tzw. sieciach neuronowych. Dzięki niemu powinna się zwiększyć płynność i wydajność produkcji przy jednoczesnym zwiększeniu przewidywalności pracy całej instalacji i poprawie wskaźników zużycia używanych surowców. Z kolei w zakładach sodowych grupy Ciech w niemieckim Stassfurcie planowane jest wdrożenie tzw. advanced proces control, czyli automatycznej zmiany parametrów produkcji przez komputer w celu zwiększenia wydajności.

Obecnie giełdowa spółka prowadzi około dziesięciu projektów dotyczących szeroko rozumianej digitalizacji produkcji i utrzymania ruchu w zakładach sodowych. Zarząd szacuje, że ich rezultaty, zwłaszcza w postaci poprawy wyniku finansowego w biznesie sodowym, powinny pojawić się od IV kwartału przyszłego roku. TRF