Za nami 29. edycja nagród Byki i Niedźwiedzie przyznawanych przez dziennikarzy i redaktorów „Parkietu”, najstarszego w Polsce dziennika gospodarczego. Laury trafiły do najlepszych spółek, menedżerów, ekonomistów, analityków i instytucji. Kapituła przyznała również, już po raz 18., Złote Portfele dla funduszy najlepiej zarządzających powierzonymi przez klientów pieniędzmi.
„Parkiet” po raz 29. rozdał swoje nagrody, honorując elitę rynku kapitałowego. Polscy przedsiębiorcy pokazali siłę: mimo bardzo trudnego otoczenia w 2022 r. nominowani i laureaci mieli imponujące osiągnięcia. Walka z kryzysem jeszcze się nie zakończyła, podobnie jak walka o silny rynek kapitałowy.
Fundusze mieszane, które mogą balansować między akcjami a obligacjami, nie miały w zeszłym roku łatwego zadania. Niemal wszystkie główne kategorie funduszy kończyły 2022 r. z ujemnym wynikiem w związku z przeceną większości aktywów i nie ominęło to funduszy zbudowanych z obligacji i akcji.
Dla rynku obligacji, przede wszystkim skarbowych, ubiegły rok był czasem wzlotów i upadków. Pierwsze tygodnie 2022 r. były dość spokojne, choć coraz więcej mówiło się o zaskoczeniach inflacyjnych. Tempo wzrostu cen przyspieszyło w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę. Rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich wzniosła się szybko w okolice 5 proc., co oczywiście oznaczało spadek cen. Do połowy czerwca trend ten utrzymywał się.
Powiedzieć, że otoczenie rynkowe w 2022 r. było trudne, to nie powiedzieć nic. Tym bardziej cieszą dokonania firm nominowanych i nagrodzonych: rozwój biznesu, poprawa wyników, a co za tym idzie wzrost wycen w wielu przypadkach bijący na głowę wysoką inflację.
Przy rosnącej inflacji, czyli zjawisku, jakie obserwowaliśmy w ubiegłym roku, surowce są tą grupą aktywów, która mocno przyciąga zainteresowanie inwestorów w odróżnieniu od czasów, gdy dynamika wzrostu cen kształtuje się na niskich czy umiarkowanych poziomach. Przykładowo część inwestorów traktuje złoto czy srebro jako zabezpieczenie przed inflacją, choć przy podwyżkach stóp procentowych metale szlachetne raczej zachowują się słabiej. Na ogół jednak surowce powinny radzić sobie dobrze w warunkach przyspieszonego wzrostu cen.
W ubiegłym roku zarządzający funduszami akcji polskich nie mieli łatwego zadania. Siedem z dwunastu miesięcy WIG i WIG20 kończyły pod kreską, będąc nawet przez jakiś czas najgorszymi indeksami akcji na świecie. Fundusze akcji szerokiego rynku średnio straciły w 2022 r. 16,3 proc., natomiast małych i średnich spółek przeciętnie zniżkowały po 18 proc. Były to wyniki porównywalne z kilkoma innymi kategoriami funduszy akcji.