Po osiągnięciu około 8 proc. nastroje na rynku odwróciły się i w sierpniu rentowność spadła nawet poniżej 5,5 proc. Kolejna fala przeceny pojawiła się w następnych tygodniach, doprowadzając dochodowość papierów dziesięcioletnich nawet powyżej 9 proc. w połowie października. Pozostała część ostatniego kwartału 2022 r. przyniosła znaczną poprawę, dzięki której około połowy funduszy dłużnych zdołało nawet wyjść nad kreskę.

Ostatecznie najlepszym funduszem polskich obligacji został Rockbridge Obligacji 2, wypracowując 11,79-proc. stopę zwrotu. Funduszem zarządza Witold Chuść. Trzeba jednak przyznać, że droga do sukcesu Rockbridge Obligacji 2 była dość kręta, a amplituda wahań wycen jednostek uczestnictwa raczej niespotykana w przypadku rozwiązań dłużnych. Fundusz ten w ubiegłym roku potrafił wypracowywać miesięcznie nawet dwucyfrowe zyski, ale też zawodzić uczestników w trudniejszych warunkach rynkowych. Niemal przez cały rok jego wynik był jednak wyższy od średniej w grupie porównawczej.

Witold Chuść, który odebrał statuetkę Złotego Portfela, to doświadczony ekspert rynku długu, związany z nim od 1998 r. W latach 2003–2007 zarządzał portfelami w Pioneer Investment Management (dzisiejsze Pekao TFI). W latach 2007–2010 był wicedyrektorem departamentu zarządzania aktywami w BPH TFI. Później, przez sześć lat, był zarządzającym i członkiem zarządu Altusa TFI.paan

parkiet.com