Ubiegły rok charakteryzował się dość niską zmiennością, szczególnie w zestawieniu z tym, co przyniósł 2020 r. oraz pierwsze miesiące 2022 r. Głównym zaskoczeniem była galopująca inflacja, której miesięczne odczyty zwykle były wyższe od prognoz większości ekonomistów i analityków. Część z nich zdołała przewidzieć wydarzenia rynkowe trafniej od pozostałych. Najlepszego ekonomistę roku wyłaniamy na podstawie naszego konkursu krótkoterminowych prognoz makroekonomicznych i finansowych. Uczestnicy co miesiąc nadsyłają nam swoje szacunki dotyczące tego, co pokażą publikowane w kolejnym miesiącu dane. Wśród ponad 20 konkursowych zmiennych są m.in. wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, wskaźnik cen konsumpcyjnych, stopa referencyjna NBP, kurs złotego wobec głównych walut.
Czytaj więcej
Zdobywcy złotego portfela w kategoriach najlepszy fundusz papierów dłużnych polskich, zagranicznych oraz najlepszy fundusz surowców.
W 2021 r. drugi raz z rzędu w konkursie tym zwyciężył zespół analiz makroekonomicznych PKO BP, który tworzą Piotr Bujak, Marta Petka-Zagajewska, Urszula Kryńska, Michał Rot i Kamil Pastor (a do niedawna także Marcin Czaplicki). Pierwszy z nich, główny ekonomista PKO BP, odbierze więc ponownie naszą statuetkę dla ekonomisty roku. W kilkunastoletniej historii naszej rywalizacji więcej niż jednym zwycięstwem może się pochwalić tylko zespół z BOŚ, który triumfował trzy razy w latach 2017–2019. W 2021 r. analitycy z PKO BP pod względem trafności prognoz wyprzedzili zespoły z PZU i Banku Millennium.
Tytuł analityka roku trafia do Przemysława Smolińskiego z Biura Maklerskiego PKO BP. Smoliński wypracował w zeszłym roku najwyższą stopę zwrotu w portfelu technicznym „Parkietu", sięgającą blisko 49 proc. Był to wynik o około 26 pkt proc. lepszy od średniej stóp zwrotu dla całego portfela, w którym udział brało ośmiu ekspertów od analizy technicznej. Uroczyste rozdanie dyplomów i naszych statuetek „Byka i niedźwiedzia" nastąpi 30 marca. GS,