Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W minionym tygodniu siły byków i niedźwiedzi zrównoważyły się. Widać to było nie tylko po zachowaniu indeksów, ale także po statystykach. Przykładowo – więcej firm wybiło się ostatnio górą z kanałów 20- i 55-sesyjnych, czyli tych wykorzystywanych w strategii żółwi. Zrobiły to m.in. Ambra, Asbis, CEZ, Dekpol, Bank Handlowy, Marvipol, Netia, Soho Development i PKO BP. Ten ostatni dostał aż trzy głosy od analityków technicznych typujących spółki do technicznego portfela „Parkietu" na listopad. W piątkowym programie „Prosto z Parkietu" prof. Krzysztof Borowski zwracał uwagę, że coraz więcej spółek buduje formacje zapowiadające możliwe wybicie w górę (m.in. formacja bazy, przecięcie linii zero przez tygodniowy MACD). Nie wszystkie jednak wyznaczyły już lokalne dno. Tylko w piątkowe popołudnie 14 firm pogłębiło co najmniej roczne minimum, a tylko pięć wybiło analogiczne maksimum. Biorąc jednak pod uwagę zbliżający się koniec roku i związane z nim efekty sezonowe (rajd św. Mikołaja, strojenie okienek przez fundusze), warto zacząć się rozglądać za atrakcyjnymi firmami.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czerwiec 2025 r. przeczy historii. Do piątkowego popołudniu WIG zyskiwał od początku miesiąca ponad 1,8 proc., choć średnio traci w tym okresie ponad 1,3 proc. Za chwilę zaczyna się lipiec, którego przeszłość wróży dobrą przyszłość.
Tegoroczne stopy zwrotu z polskich indeksów są bardzo solidne. Na tyle solidne, że ETF-y oparte na rodzimym WIG20 należą do światowej czołówki roku 2025. Nasze blue chipy wyprzedziły nawet małe i średnie spółki, co do częstych sytuacji nie należy.