Deweloperzy wciąż budują dużo mieszkań, ale nie biją się o pozwolenia

W I kwartale 2025 r. deweloperzy uruchamiali relatywnie dużo projektów, mimo wciąż nie najlepszego otoczenia. Wyraźnie zwolnili jednak z tempem uzyskiwania pozwoleń. Co zmieni na rynku spodziewana obniżka stóp?

Publikacja: 22.04.2025 15:27

W marcu deweloperzy chętnie budowali, mimo dużej oferty i mizernej sprzedaży

W marcu deweloperzy chętnie budowali, mimo dużej oferty i mizernej sprzedaży

Foto: Mat. prasowe

W marcu rozpoczęto budowę prawie 13 tys. mieszkań na sprzedaż. To o 18 proc. mniej niż rok wcześniej i o 19 proc. więcej niż w lutym. Według szacunków GUS, w całym I kwartale szeroko rozumiani deweloperzy ruszyli z budową 36,5 tys. lokali, o 13 proc. mniej niż rok wcześniej, kiedy zapał do budowania był podkręcony perspektywą kolejnego programu dopłat – którego do tej pory nie ma. To również o 56 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2023 r., kiedy deweloperzy działali na małych obrotach w związku ze zduszonym popytem i dopiero pojawiającymi się zapowiedziami programu „Bezpieczny kredyt”.

Początek 2025 r. przyniósł zatem bardzo solidny wynik, biorąc pod uwagę wciąż nie najlepszy popyt i rekordową ofertę lokali w głównych miastach.

W marcu deweloperzy dostali pozwolenia na budowę 13,9 tys. lokali, o 30 proc. mniej rok do roku i 4 proc. więcej niż w lutym. W całym I kwartale przedsiębiorcy dostali zgodę na postawienie 40,4 tys. lokali, o 19 proc. mniej niż rok wcześniej i o 17 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2023 r.

Dominują inwestorzy. Budownictwo społeczne w ogonie

Inwestorzy indywidualni tradycyjnie w marcu wykazali większą aktywność niż w pierwszych dwóch miesiącach roku. Cały początek roku wypadł jednak nieźle: Kowalscy ruszyli w I kwartale z budowę prawie 18 tys. domów, o 0,4 proc. więcej niż rok wcześniej i o 22 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2023 r. Uzyskali też pozwolenie na budowę 18,3 tys. domów, co oznacza wzrost o 4 proc. rok do roku i 17 proc. wobec analogicznego okresu 2023 r.

Inne formy budownictwa mają niewielki udział w rynku – chodzi o lokale dla najemców ze wsparciem. W I kwartale ruszyła budowa 620 lokali społecznych czynszowych, 429 komunalnych i 168 spółdzielczych. Pozwolenia uzyskano na budowę 1,77 tys. lokali społecznych czynszowych, 1,24 tys. komunalnych i 164 spółdzielczych.

Deweloperzy wyhamują z nowymi projektami, chyba że stopy procentowe zaczną spadać 

– W I kwartale deweloperzy rozpoczęli budowę 36,5 tys. nowych mieszkań, co przełożyło się na bardzo zbliżony wynik do obserwowanych w dwóch kwartałach poprzedzających. Gdy porównamy dane do I kwartału 2024 r. widzimy, że liczba nowo budowanych mieszkań spadła o 13 proc. Nie jest to jednak alarmujące zjawisko – ocenia Patryk Kozierkiewicz, radca prawny w Polskim Związku Firm Deweloperskich. – Spadek jest bowiem efektem wysokiej bazy, którą obserwowaliśmy na początku zeszłego roku, gdy deweloperzy zwiększali swoje wysiłki inwestycyjne w związku z popytem wygenerowanym przez program „Bezpieczny kredyt” oraz wizją wprowadzenia nowego instrumentu pomocowego – dodaje.

PZFD prognozuje, że w związku z rekordowym poziomem oferty mieszkań w sprzedaży inwestorzy będą spowalniać tempo nowych wprowadzeń. – Bodźcem do uruchamiania nowych przedsięwzięć mogą stać się jednak zapowiedzi Rady Polityki Pieniężnej na temat potencjalnej obniżki stóp procentowych. Spadek stóp przyczyniłby się bowiem do zwiększenia zdolności kredytowej i mógłby stanowić impuls dla tych, którzy przez ostatni rok wstrzymywali się z decyzją o zakupie mieszkania – mówi Kozierkiewicz.

Jak PZFD komentuje 19-proc. spadek liczby mieszkań w uzyskanych przez deweloperów pozwoleniach? – Wydaje się, że w skali kraju spadek ten może być symptomem niezadowalającego popytu i wysokiego poziomu oferty. Jeżeli bowiem inwestor boryka się z niedostatecznym tempem wyprzedaży mieszkań, których budowę aktualnie prowadzi, stan ten może odwieść go od poszukiwania nowych okazji do inwestycji – mówi Kozierkiewicz.

Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty
Budownictwo
Mirbud też jest dopuszczony do drogowego tortu CPK