Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.10.2024 09:23 Publikacja: 07.09.2022 20:57
Foto: Adobe Stock
Jarosław Kaczyński zaskoczył, mówiąc o możliwości uruchomienia programu dla młodych rodzin, dzięki któremu kredyt mieszkaniowy kosztowałby 2 proc. rocznie wobec bieżącego średniego oprocentowania rzędu 9 proc. Polityk nie podał szczegółów, ale wspomniał, że finansową rolę miałby w tym Bank Gospodarstwa Krajowego. Instytucja właśnie odpowiedziała na prośbę o komentarz.
– BGK, jako bank rozwoju, ma ogromne doświadczenie dotyczące programów zwiększających dostęp do mieszkań. Jesteśmy obecnie operatorem programów rządowych, które wspierają budownictwo socjalne, komunalne i społeczne. Zarządzamy funduszami, które zwiększają dostępność architektoniczną budynków wielorodzinnych, a także poprawiają ich efektywność energetyczną. Prace nad tym konkretnym programem prowadzone są przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, są na wczesnym etapie, dlatego trudno mówić o szczegółach – mówi Anna Tkocz z departamentu komunikacji BGK.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Choć idzie zmiana cyklu, deweloperzy z ekspozycją na nieruchomości biurowe są wciąż gorzej postrzegani przez giełdowych inwestorów.
Nie jesteśmy firmą, która nagle zrobi jakąś grę komputerową i albo przychody będą bardzo duże, albo rozczarujemy wszystkich. Będziemy się rozwijali liniowo, jak przez ostatnich 15 lat – mówi Radosław T. Krochta, prezes MLP Group.
Na szerokim rynku wakacje przyniosły mocne spowolnienie sprzedaży mieszkań przy wysokiej ofercie. Jak poradziły sobie notowane spółki?
Nasz produkt jest niszowy, nie jest przeznaczony dla kupujących pierwsze mieszkanie w życiu. Mamy ambicje, żeby przygotować się do emisji kolejnych obligacji o wartości około 100 mln zł – mówi Marcin Michalec, prezes OKAM Capital.
Grupa OKAM to… podwójny tegoroczny debiutant na Catalyst. Najpierw do obrotu weszła seria spółki OKAM InCity, a potem matki - OKAM Capital. Deweloper działa w Polsce 20 lat, w portfelu ma megaprojekt, którego realizacja zajmie ćwierć wieku. Jak firma ocenia rynek mieszkaniowy i jakie plany wiąże z rynkiem kapitałowym?
W ostatnim kwartale tego roku spółka musi sprzedać ponad 1 tys. lokali. Zarząd przekonuje, że to realne. Po ogłoszeniu wyników po dziewięciu miesiącach kurs akcji zareagował wzrostem.
Polscy kredytodawcy nie odstają od światowej czołówki pod względem cyfrowej oferty i zadowolenia z niej użytkowników - wynika z najnowszego raportu Deloitte.
Jednym z najbardziej ryzykownych zachowań w sieci jest publikowanie zdjęć kart kredytowych. Przede wszystkim warto pamiętać, że karta to nie tylko wygodne narzędzie do dokonywania zakupów.
Polacy oszczędzają, ale z myślą o niespodziewanych wydatkach, oczekiwanych remontach czy wyjazdach na urlop. O tym, że stopa zastąpienia na emeryturze może za 15 lat spaść nawet do 18,7 proc. ostatniego wynagrodzenia, nie chcą wiedzieć.
Ograniczyć i opodatkować – nawołuje resort funduszy. Zdaniem ekspertów najpierw trzeba zebrać rzetelne dane o skali zjawiska, przeanalizować je, a potem wyciągnąć wnioski.
Na szerokim rynku wakacje przyniosły mocne spowolnienie sprzedaży mieszkań przy wysokiej ofercie. Jak poradziły sobie notowane spółki?
Mimo wysokich stóp i coraz większych kwot potrzebnych na zakup mieszkania nie ma załamania rynku kredytów mieszkaniowych – mówi Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK. Ale jest duże rozwarstwienie. Na pożyczkę nie każdego bowiem stać.
Średnia stopa oprocentowania 30-letniego kredytu hipotecznego w USA wzrosła w tym tygodniu do 6,32 proc., co zwiększyło presję na nabywców domów w obliczu niebotycznie wysokich cen i ograniczonej podaży domów na sprzedaż.
Wielka zmiana na rynku finansowym zapowiedziana ponad dwa lata temu przez premiera Morawieckiego znowu się opóźnia. Konsumentów nie powinno to jednak zaboleć.
Warta niemal 3,4 biliona dolarów Nvidia ponownie wyprzedziła Microsoft i jest drugą co do wielkości firmą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Wyprzedza ją tylko Apple. A Goldman Sachs podwyższa cenę docelową do 150 dolarów.
Indeks największych spółek przez cały dzień walczył by wyjść nad kreskę. I gdy w ostatniej godzinie handlu wydawało się, że to będzie możliwe, byki uciekły z pola walki.
Znana z sieci paczkomatów polska firma przyspiesza ekspansję. InPost przejął właśnie całkowitą kontrolę nad swoim brytyjskim biznesem, dokupując udziały w spółkach Menzies i Newstrade. Transakcja warta jest 60,4 mln funtów.
Polscy kredytodawcy nie odstają od światowej czołówki pod względem cyfrowej oferty i zadowolenia z niej użytkowników - wynika z najnowszego raportu Deloitte.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie podjęło jeszcze decyzji dotyczącej niekorzystnego wyroku arbitrażu w sprawie niedoszłej kopalni na Lubelszczyźnie. Opcji jest jednak niewiele.
Nie minął rok od ogłoszenia nowej strategii grupy na lata 2023–2027, która w obliczu znaczącego pogorszenia sytuacji rynkowej wymaga już aktualizacji.
Euro w ostatnim czasie pozostaje słabe. Kondycja europejskiej gospodarki wciąż bowiem nie napawa optymizmem. To przemawia za dalszymi obniżkami stóp procentowych przez EBC. Tymczasem w USA sytuacja jest odmienna.
Izolacjonizm Donalda Trumpa uruchomi dalsze procesy deglobalizacyjne, które nie będą sprzyjać spadkowi inflacji.
Masowy napływ informacji gospodarczych, docierających niezależnie od siebie z różnych źródeł, prowadzi do kreowania syntetycznych danych, najczęściej wskaźników. Mają one przy pomocy jednej liczby wyjaśniać stan lub zmiany istotnych zjawisk gospodarczych. Pojawia się zatem sytuacja uproszczonego, czyli obrazkowego, pokazywania procesów gospodarczych.
Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson laureatami nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, potocznie nazywanej „ekonomicznym Noblem”. Zostali wyróżnieni za badania nad tym, jak instytucje wpływają na dobrobyt.
W pierwszym półroczu przepływy gotówkowe spółki z działalności operacyjnej zmieniły się z ujemnych na dodatnie. W naszej ocenie będzie to już trwały trend – mówi Mieczysław Starkowicz, prezes Synthaverse’u. Zapowiada skokową poprawę wyników od 2026 r.
Ropa naftowa nie pozwala się nudzić inwestorom. Początek nowego tygodnia przyniósł kolejne mocne wahnięcia na tym rynku. Tym razem jednak prym wiodły niedźwiedzie. W ciągu dnia notowania ropy spadały o ponad 2 proc. Odmiana WTI spadła tym samym w okolice 73,5 USD za baryłkę, zaś odmiana Brent zbliżała się do 77 USD za baryłkę.
PGE nie widzi szans na dłuższy żywot węglowej elektrowni. W tle są rozmowy z górnikami.
Robeco, firma specjalizująca się w zarządzaniu aktywami, ogłosiła uruchomienie nowej rodziny indeksów mających zapewnić inwestorom ekspozycję na spółki podejmujące działania na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla, łagodzenia zmian klimatycznych oraz inwestycji w celu ograniczenia zmian w tym zakresie.
Dotychczasowy szef Roy Perticucci wcieli się w rolę specjalnego doradcy Grupy Allegro. Zmiana nastąpi w czerwcu na walnym zgromadzeniu.
Za nowego rządu zadłużenie państwa nadal rośnie bardzo szybko, a deficyty są rekordowo wysokie. Nie udało się przywrócić przejrzystości finansów publicznych.
Wiara w wielką stymulację gospodarczą w Chinach osłabła po mało konkretnej konferencji prasowej pekińskiego resortu finansów.
Gospodarka Niemiec już drugi rok z rzędu zanotuje spadek PKB. To uderza w firmy znad Wisły. Ale jest też szansą: Niemcy poszukują efektywnych kosztowo rozwiązań, co otwiera drzwi dla polskich spółek oferujących tańsze rozwiązania niż zagraniczna konkurencja.
Pojutrze na GPW zadebiutuje Żabka, której akcje cieszyły się potężnym zainteresowaniem inwestorów. Dobrą passę chce wykorzystać Studenac, który w najbliższych tygodniach ruszy z ofertą. Podobnie jak TTMS. Warszawska giełda wreszcie będzie błyszczeć w globalnych statystykach.
Chiński rynek akcji nadal doświadcza dużej zmienności. Tematem numer jeden pozostaje oczywiście pakiet stymulacyjny, który w pierwszej reakcji rynkowej przyniósł wyraźne wzrosty. Optymizm ten jednak w ostatnim czasie zaczyna powoli gasnąć. W poniedziałek indeks Hang Seng notowania zamknął pod kreską.
Aktywa pod zarządzaniem towarzystw funduszy inwestycyjnych we wrześniu znów się zwiększyły, a to oczywiście oznacza najwyższą wartość w historii. Głównym silnikiem trendu pozostają produkty dłużne, które rosną dzięki wpłatom i wynikom.
Niepewność co do tempa obniżek stóp w USA ciąży rynkom długu. Dane z rynku pracy oraz wrześniowa inflacja zmniejszyły rynkowy optymizm.
Dane GUS o inflacji we wrześniu, dane o produkcji przemysłowej w Japonii, indeks ZEW. Oto co wydarzy się dziś w biznesie i gospodarce w Polsce oraz na świecie
Choć idzie zmiana cyklu, deweloperzy z ekspozycją na nieruchomości biurowe są wciąż gorzej postrzegani przez giełdowych inwestorów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas