220 złotych – na takim poziomie zarząd wielkopolskiej grupy budowlano-inżynieryjnej ustalił cenę emisyjną 865 tys. nowych akcji, sprzedawanych inwestorom kwalifikowanym. Na zamknięciu środowej sesji za papiery spółki płacono na GPW po 221,6 zł. Budowa księgi popytu została przy tym zakończona o godz. 14, a wówczas akcje PBG wyceniano na giełdzie jeszcze powyżej 237 zł.
[srodtytul]Popyt trzy razy większy niż wielkość oferty[/srodtytul]
– Popyt zgłoszony podczas book-buildingu trzykrotnie przewyższył maksymalną liczbę oferowanych akcji – mówi Jacek Krzyżaniak, rzecznik PBG.
Zarząd dokonał już wstępnego przydziału nowych walorów i w piątek do wybranych inwestorów wyśle oferty ich objęcia (subskrypcja potrwa do końca przyszłego tygodnia). Mimo że emisja przeprowadzana jest z wyłączeniem prawa poboru, dotychczasowi akcjonariusze instytucjonalni mają preferencje w przydziale nowych papierów. Za każde 16 akcji, jakie posiadali 4 czerwca (czyli w dniu WZA, które zaakceptowało emisję), mogą objąć jedną nową, dzięki czemu mogą utrzymać dotychczasowy udział w akcjonariacie PBG.
Z publicznie dostępnych informacji wynika, że co najmniej 5-proc. pakietami dysponują dwie instytucje: ING OFE oraz BZ WBK AIB TFI. Na ostatnie walne zgromadzenie akcjonariuszy wielkopolskiej spółki zarejestrowało się jednak znacznie więcej inwestorów finansowych, z kraju i z zagranicy – łącznie posiadali oni ponad 27 proc. ogólnej liczby akcji.