Inofama miała być prywatyzowana w trybie zaproszenia do negocjacji, opublikowanego 17 czerwca 2009 r. Odpowiedź na zaproszenie przesłały giełdowe Trion i Polimex-Mostostal oraz fundusz Tar Heel Capital, mający udziały w giełdowym Radpolu i FAM.
Nie była to pierwsza próba prywatyzacji firmy z Inowrocławia – o jej sprzedaży mówi się już od ponad pięciu lat. Co ciekawe, w 2004 r., kiedy to toczone były rozmowy w tej sprawie, jednym z oferentów był Polimex-Mostostal (funkcjonujący jako Polimex-Mostostal Siedlce.) Wówczas warunki przedstawione przez inwestora nie były dla resortu satysfakcjonujące.
Inofama specjalizuje się w produkcji sprzętu dla rolnictwa, pojemników dla gospodarki komunalnej i ochrony środowiska oraz sprzętu dla sektora logistycznego. Wytwarza m.in. cysterny, poidła czy pojemniki na śmieci, świadczy również usługi cynkownicze. Szacuje się, że jej udział w krajowym rynku usług cynkowniczych wynosi około 6 proc. W 2008 r. spółka miała 63 mln zł przychodów (w porównaniu z 79 mln zł rok wcześniej). Większość produktów Inofamy trafia za granicę – głównie do Francji i Niemiec. Pod koniec ubiegłego roku w Inofamie pracowało około 480 osób.