30 listopada NWZA postawionej w stan likwidacji Huty Metali Nieżelaznych Szopienice głosami Hutmenu (kontroluje teraz 62 proc. walorów) zadecydowało o emisji z prawem poboru z przeznaczeniem "na bieżące potrzeby". Kapitał spółki ma wzrosnąć o 1,67 mln, z 2,97 mln zł.
Hutmen już wcześniej zadeklarował, że obejmie nowe papiery. Skarb Państwa, właściciel 32 proc. papierów jest przeciwnikiem likwidacji Szopienic, jednak nie ma zamiaru wesprzeć spółki finansowo. - Nie planujemy uczestniczyć w emisji - mówi natomiast Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu. Państwo kontroluje teraz 32 proc. akcji Szopienic. Można szacować, że jego udział spadnie do około 25 proc.
Najwięksi akcjonariusze od ponad roku spierają się o likwidację nierentownego i nie działającego już zakładu. Skarb Państwa zaskarżył uchwałę przeforsowaną we wrześniu 2008 roku przez Hutmen, ale sąd oddalił pozew. W najbliższy czwartek sąd apelacyjny rozpatrzy odwołanie resortu. Spór formalnie nie blokuje możliwości wyprzedaży majątku Szopienic, ale najwyraźniej powstrzymuje likwidatora od rozpisywania większych przetargów.