Libet inwestuje w niemiecką fabrykę

Giełdowa spółka obejmie połowę udziałów w zakładzie produkującym płyty betonowe.

Aktualizacja: 06.02.2017 17:22 Publikacja: 01.10.2015 06:20

Thomas Lehmann, prezes Libetu, szacuje, że docelowo obroty zakładu w Dreźnie wyniosą około 6 mln eur

Thomas Lehmann, prezes Libetu, szacuje, że docelowo obroty zakładu w Dreźnie wyniosą około 6 mln euro rocznie.

Foto: GG Parkiet

Libet, największy w kraju producent kostki brukowej, podpisał list intencyjny z niemiecką firmą Gerwing w sprawie objęcia 50 proc. udziałów w jednym z jego zakładów. Chodzi o fabrykę zlokalizowaną w Dreźnie posiadającą nowoczesny park maszynowy oraz wykorzystującą jedynie w części posiadane moce produkcyjne. Podpisanie ostatecznej umowy planowane jest na grudzień. Transakcja w całości lub w większości ma być sfinansowana ze środków własnych grupy Libet. Jej wartości strony nie podają. Jest tak m.in. dlatego, że cały czas trwa due diligence i ostateczna cena będzie w dużej mierze zależna od tego badania.

Obopólna korzyść

Na mocy porozumienia Libet ma mieć wyłączność na dystrybucję do Polski, Czech i na Słowację wysokiej jakości płyt betonowych produkowanych w zakładzie w Dreźnie. W ten sposób spółka chce też uzupełnić ofertę, na którą składa się głównie kostka brukowa.

Libet już teraz sprzedaje kilka rodzajów płyt betonowych. Dzięki współpracy z Gerwingiem w przyszłym roku oferta grupy w tym zakresie wzrośnie jednak do około 40 wyrobów. Zarząd liczy, że dzięki kooperacji z Niemcami sprzedaż zakładu się podwoi, co pozwoli na wykorzystanie 80 proc. jego mocy produkcyjnych. – Docelowo obroty zakładu wyniosą około 6 mln euro rocznie – szacuje Thomas Lehmann, prezes Libetu. Produkty Gerwinga powinny też pozwolić Libetowi na uzyskiwanie wysokich marż ze sprzedaży i to mimo że spółka będzie musiała ponosić koszty ich transportu z Niemiec.

Gerwing posiada w Niemczech sześć zakładów produkujących wyroby z betonu. Ich łączna powierzchnia przekracza 30 ha. Atutami Gerwinga na lokalnym rynku są m.in. oryginalne techniki produkcji oraz wysoka jakość i duża wytrzymałość wyrobów.

Ciągły rozwój

W kwietniu Libet wprowadził do sprzedaży wysokiej jakości płyty i inne wyroby ceramiczne produkowane przez włoską firmę Mirage. Spółka oferuje je pod marką Libet Ceramic. Z Włochami ma podpisaną umowę na wyłączność sprzedaży ich produktów w Polsce przez trzy lata. Nowa oferta ma docelowo przynosić grupie do 5 proc. przychodów.

Z kolei rok temu spółka podpisała z firmą Ceg-Tor umowę zakupu zakładu wytwarzającego kostkę brukową w Toruniu. W efekcie prowadzi obecnie produkcję w 15 zakładach na 26 liniach produkcyjnych i obróbczych.

Strategia grupy Libet zakłada szybki wzrost przychodów w oparciu o zakup kilku zakładów produkcyjnych oraz kopalń żwiru w ciągu kilku najbliższych lat. W latach 2014–2020 na ten cel ma być wydane około 100 mln zł. Zarząd już jakiś czas temu podawał, że nowe zakłady zamierza pozyskać tam, gdzie wyroby firmy są słabo dostępne.

[email protected]

Budownictwo
Murapol oczekuje wzrostu sprzedaży
Budownictwo
Murapol po konferencji: cel sprzedaży mieszkań podtrzymany
Budownictwo
Murapol wycisnął więcej marży z mieszkań. Wyniki po I kwartale 2025 r.
Budownictwo
Portfel zleceń Budimeksu imponuje, ale potrzeba czasu na efekty
Budownictwo
Budimex po konferencji: celem wzrost przychodów w 2025 r.
Budownictwo
„Efekt Glapińskiego” na wykresach kursów wybranych firm. Co dalej?