Hydrotor: Eksport będzie motorem wzrostu

– Od wielu lat dzielimy się zyskiem z naszymi akcjonariuszami i chcielibyśmy tę zasadę utrzymać w tym roku i latach następnych – mówi „Parkietowi" Wacław Kropiński, prezes Hydrotoru.

Aktualizacja: 26.01.2016 06:01 Publikacja: 26.01.2016 05:00

Hydrotor: Eksport będzie motorem wzrostu

Foto: GG Parkiet

Zarząd producenta hydrauliki planuje na ten rok spore inwestycje, w związku z tym trudno w tym momencie określić wielkość dywidendy. Oprócz środków własnych zamierza także wykorzystać dotacje unijne i kredyty. Znaczna część funduszy będzie dedykowana segmentowi wielkogabarytowemu, który zapewnia obecnie 7 proc. obrotów. Zarząd Hydrotoru dostrzega w tym segmencie duży potencjał.

– W zakresie obróbki wielkogabarytowej nie mogliśmy w 2015 r. odpowiedzieć w całości na popyt zgłaszany przez naszych klientów. Moce produkcyjne w naszym zakładzie są ograniczone, stąd konieczność przeprowadzenia inwestycji – tłumaczy prezes Hydrotoru. Inwestycje zwiększą potencjał produkcyjny spółki o 30–40 proc., a ich realizacja potrwa do końca tego roku. Większej sprzedaży w obszarze obróbki wielkogabarytowej Kropiński spodziewa się od początku 2017 r. – Sprzedaż uzyskiwana z tego segmentu powinna wzrosnąć do 10–12 proc. całości obrotów. Patrząc na potencjał europejskiego rynku obróbki wielkogabarytowej oraz na duże zapotrzebowanie zgłaszane przez naszych klientów, w dłuższej perspektywie moglibyśmy podwoić lub potroić produkcję w tym zakresie – podkreśla. Przekonuje, że IV kwartał zeszłego roku przebiegał zgodnie z oczekiwaniami zarządu. – Otoczenie rynkowe było podobne jak w poprzednich kwartałach, niemniej czujemy pewien niedosyt, jeżeli chodzi o sprzedaż zagraniczną – przyznaje Kropiński. Obecnie eksport stanowi 35 proc. w strukturze sprzedaży Hydrotoru, z czego głównym odbiorcą wyrobów spółki są Niemcy. Produkty trafiają także do Stanów Zjednoczonych, Francji, nawet Egiptu i Iraku. – Wnioskując z rozmów z naszymi kontrahentami, sprzedaż zagraniczna w tym roku powinna być motorem wzrostu. Spodziewamy się, że udział eksportu w obrotach spółki będzie się w kolejnych latach systematycznie zwiększać – twierdzi Kropiński. Przyznaje, że z pewnymi obawami odbiera sygnały płynące do Europy z Chin. – Na razie jednak nasi partnerzy z Niemiec zapewniają, że nie ma podstaw do niepokoju – mówi. Rynek polski dla produktów Hydrotoru od wielu lat gwarantuje stabilizację i w tym zakresie Kropiński nie spodziewa się zmian.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Budownictwo
Develia sprzedała Arkady Wrocławskie. Wolną gotówkę zainwestuje w budowę mieszkań
Budownictwo
Nowe technologie wspierają mury
Budownictwo
Budownictwu potrzeba prewencji
Budownictwo
Ekspresowe walne zgromadzenie GTC. Dywidendy nie będzie
Budownictwo
Jak Archicom wykorzysta pieniądze ze sprzedaży biurowca?
Budownictwo
Deweloperzy nie biją się już o pozwolenia, ale mają dużą nadwyżkę z poprzednich lat