Griffin Premium RE, właściciel dziewięciu nieruchomości wydzielonych z Griffin Real Estate – funduszu kierowanego przez Przemysława Krycha i Macieja Dyjasa – chce pozyskać z IPO w Warszawie równowartość 30 mln euro. Oferta ma objąć także stare papiery, należące do wehikułów kontrolowanych pośrednio przez amerykański fundusz Oaktree (partner i udziałowiec Griffin Real Estate), tak by free float wynosił co najmniej 50 proc. Reuter wcześniej donosił, że całkowita wartość IPO sięgnie 150 mln euro, czyli 645 mln zł. Szykuje się więc największa oferta od lat.
Możliwa metamorfoza
Griffin Premium RE jest zarejestrowany w Holandii i na GPW wejdzie na podstawie prospektu, który zatwierdzi tamtejszy nadzór. Spółka podkreśla, że działa w formule zbliżonej do REIT. Deklaruje, że będzie wypłacać regularnie akcjonariuszom około 65 proc. wyniku z działalności operacyjnej pomniejszonego o koszty finansowania bankowego. Klasyczny REIT wypłaca 80–90 proc. zysku netto. W Holandii dywidendy są obłożone 15-proc. podatkiem.
Griffin Premium RE ma w portfelu dziewięć obiektów o powierzchni najmu ponad 170 tys. mkw. (m.in. zrewitalizowana Hala Koszyki w Warszawie) o wartości 0,51 mld euro, których zannualizowany dochód operacyjny netto (NOI) sięga 34 mln euro. Dzięki pieniądzom z podwyższenia kapitału Griffin Premium RE ma powiększyć portfel nieruchomości.
W Polsce od jesieni trwają prace nad ustawą regulującą funkcjonowanie REIT (formalnie: spółek rynku wynajmu nieruchomości) – na razie utknęły na uzgodnieniach. Griffin Premium RE deklaruje, że jeśli przepisy wejdą w życie i będzie to korzystne dla akcjonariuszy, to firma przekształci się w podmiot polski, podlegający tutejszej ustawie. Zgodnie z jej założeniami REIT musi wypłacać minimum 90 proc. zysku netto.
W zeszłym roku Griffin Real Estate zainicjował utworzenie zarejestrowanego w Holandii REIT Echo Polska Properties, którego wiodącym udziałowcem jest południowoafrykański fundusz Redefine, a mniejszościowym giełdowe Echo Investment. REIT, mający w portfelu polskie obiekty komercyjne o wartości 1,5 mld euro, zadebiutował na giełdzie w RPA, z oferty pozyskał 100 mln euro.