Wielton ma za sobą bardzo udany rok, notując rekordową sprzedaż. W 2016 roku grupa sprzedała o ponad 83 proc. więcej pojazdów niż rok wcześniej, osiągając wolumen prawie 13 tys. sztuk, co przełożyło się na prawie 90-proc. wzrost przychodów. Zarząd liczy, że 2017 rok przyniesie dalszą poprawę. – Dobra koniunktura i stabilny portfel zleceń zarówno w Polsce, jak i w całej Europie pozwalają nam z optymizmem patrzeć w przyszłość i sprzyjają umacnianiu pozycji Wieltonu w czołówce europejskich i światowych producentów przyczep i naczep – ocenia Mariusz Golec, prezes Wieltonu.
Sprzyjająca koniunktura
Motorem zwyżek grupy były rynki zagraniczne, głównie w efekcie konsolidacji przychodów francuskiej spółki Fruehauf oraz bardzo dobrych wyników włoskiej Viberti Rimorchi. – Na rynkach francuskim, włoskim, niemieckim, które należą do największych w Europie, grupa w 2017 r. planuje umacniać swoją pozycję. Branża w tej części Europy przez ostatnie lata systematycznie rosła. W 2017 r. również spodziewamy się utrzymania wysokiego wolumenu sprzedaży na tych rynkach – podkreślił Golec. Szansę upatruje w poprawiającej się sytuacji na rynkach wschodnich. – Według analiz rynkowych w 2017 r. największe zwyżki oczekiwane są w Europie Wschodniej, gdzie spodziewana jest systematyczna poprawa koniunktury. Mamy nadzieję, że stabilizacja polityczna w Rosji i na Ukrainie przełoży się na większe zapotrzebowanie w branży transportowej i zapewni wzrost popytu na naczepy i przyczepy do 2020 r. Będziemy dążyć do tego, aby Wielton, który od lat rozwija sieć sprzedaży w Rosji, został jednym z beneficjentów ożywienia popytu na Wschodzie – wyjaśnił szef Wieltonu.
Dalsza poprawa wyników
Adam Anioł, analityk BM BGŻ BNP Paribas, pozytywnie ocenia perspektywy Wieltonu, licząc na dalszą poprawę rezultatów. – Spółka posiada obecnie rekordowy portfel zamówień, a sprzyjająca koniunktura w Polsce oraz w Europie Zachodniej będzie wspierać dalszy wzrost sprzedaży pod markami spółki. Dodatkowo poprawie wyników będzie sprzyjać stopniowa odbudowa rynku rosyjskiego, jak i całego kierunku wschodniego – Wielton będzie mógł ponownie zwiększyć udział na tamtejszych rynkach, wykorzystując poznaną specyfikę. Z kolei sprzedaż w kraju będzie wspierana przez przyspieszenie inwestycji infrastrukturalnych, które wymagają ogromnego zaplecza logistycznego – uważa.