Do niedawna deweloperzy mieszkaniowi rozwijali się głównie poprzez rozwój organiczny. Było to bezpieczniejsze, bo nie wymagało wysokich nakładów kapitałowych. Od ubiegłego roku ich aktywność na rynku przejęć wzrosła. W tym roku celem akwizycji będą mniejsze podmioty i spółki o ugruntowanej pozycji.
Kupują i sprzedają
Dziś akwizycje są sposobem na pozyskanie gruntów i rozwój firmy. Przykładem jest Dom Development, który w ubiegłym roku przejął konkurenta działającego na rynku Trójmiasta, co pozwoliło spółce zwiększyć skalę działania. Obecnie bank ziemi umożliwia grupie budowę ponad 8 tys. lokali. - Nie rozważamy akwizycji, ale nie wykluczamy. Okazja może pojawić się w każdej chwili – mówi Jarosław Szanajca, prezes Dom Development. W ubiegłym roku również Archicom pozyskał grunty umożliwiające budowę ok. 6,5 tys. lokali, dzięki zakupie 51 proc. akcji firmy mLocum.
Gdy jedni kupują, drudzy sprzedają. Zdecydowało się na to w ubiegłym roku Soho Development, które sprzedało firmie Yareal swój flagowy projekt – Soho Factory. Spektakularną transakcją była też sprzedaż przez Leszka Czarneckiego 51,17 proc. akcji LC Corp. Z kolei inwestorem strategicznym Robyga została spółka zależna Goldman Sachs, Bricks Acquisitions Limit, która wykupiła 98 proc. akcji spółki za około 1 mld zł.
W tym roku szykują się kolejne transakcje. Sygnałem może być ogłoszenie przez kilku deweloperów przeglądu opcji strategicznych. Zdecydowała się na to m.in. lubelska Grupa Wikana. Jak informuje Agnieszka Maliszewska wiceprezes Wikany decyzje w związku z przeglądem opcji jeszcze nie zapadły. Znalezienie inwestora strategicznego lub zawarcie aliansu rozważa też Polnord. - Obecnie spółka jest w trakcie wyboru doradcy biznesowego - mówi Marzena Mrozik dyrektor ds. Relacji Inwestorskich i PR Polnordu. Na przegląd opcji strategicznych zdecydował się również wrocławski deweloper i2 Development. Gdy spółka ogłasza przegląd opcji to sygnał, że można spodziewać się m.in. zmian w strukturze właścicielskiej. - Może to być pozyskanie inwestora strategicznego, akwizycje przy wsparciu inwestora lub podwyższenie kapitału - mówi Jan Gaj, menedżer w departamencie fuzji i przejęć w Navigator Capital Group.
W tym roku celem akwizycji będą zarówno mali deweloperzy, jak i spółki o ugruntowanej pozycji. - Chodzi o deweloperów bez udziałowca strategicznego i z rozdrobnionym akcjonariatem, czego potwierdzeniem jest m.in. ostatnie wezwanie na akcje spółki Robyg - mówi Adam Anioł, analityk BGŻ BNP Paribas.