Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zdaniem zarządu główny wpływ na pogorszenie wyników miała pandemia koronawirusa i związane z nią pogorszenie koniunktury. Głównym powodem spadku przychodów była słabość segmentu budownictwa kubaturowego (czyli budowy biurowców czy budynków handlowych). Tego typu działalność odpowiada za nawet 65 proc. łącznych przychodów grupy, a w czasach pandemii dochody z tego rodzaju budownictwa spadły nawet o 15,8 proc. w ujęciu rocznym. W odrobieniu strat nie pomogło ożywienie segmentu budownictwa inżynieryjnego, z tytułu którego przychody wzrosły w ujęciu rocznym o 10 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Giełdowy deweloper sprzedał teren z zamkniętym centrum handlowym we Wrocławiu. Nabywcą jest Vastint Poland, który stworzy tu wielofunkcyjny obiekt.
Sensory, drony czy AI pomagają, choć nie są lekarstwem na strukturalny deficyt rąk do pracy w budownictwie.
Sektor budownictwa, ze względu na swoją złożoność, jest szczególnie narażony na zjawisko zatorów płatniczych. Aż 65 proc. przedsiębiorców w branży raportuje, że w swojej działalności spotyka klientów, którzy rozliczają się po terminie.
Walne zgromadzenie nieruchomościowej grupy poparło rekomendację zarządu, by zatrzymać zysk w spółce. Dwóch byłych członków zarządu nie dostało absolutoriów.
Inwestycje, a może dodatkowa dywidenda? Wiemy, ile gotówki zostanie deweloperowi po sprzedaży biurowca i jaki jest plan na jej wykorzystanie.
Mimo rekordowej oferty i wciąż słabej sprzedaży mieszkań deweloperzy wcale ostro nie hamują z nowymi budowami – wynika z danych po pięciu miesiącach tego roku. Spowolnienie widać za to w liczbie uzyskiwanych pozwoleń – ale firmy mają duże zapasy.