Zdaniem zarządu za poprawę przychodów w gałęzi budownictwa telekomunikacyjnego odpowiada zawarty w 2018 r. w ramach konsorcjum m.in. z Wasko kontrakt z PKP Polskie Linie Kolejowe dotyczący budowy systemu GSMR. Dzięki niemu przychody z tego typu działalności odpowiadały za 34,3 proc. całkowitych wpływów spółki. Przyrosty z tego typu inwestycji rekompensują zmniejszony popyt na usługi wynajmu żurawi, które w I półroczu odpowiadały za 58,9 proc. przychodów.

Firma podkreśla również, że współpraca z PKP PLK napotyka pewne problemy. – Głównym problemem realizacyjnym zgłaszanym przez konsorcjum są wady dokumentacji projektowej i formalnoprawnej otrzymanej od PKP PLK, kolizje z istniejącą i projektowaną infrastrukturą kolejową i energetyczną oraz niewystarczający poziom współpracy – podsumowuje zarząd. Perturbacje te wpływają z kolei na wzrost kosztów inwestycji, a sama spółka szacuje, że strata na całości realizacji umowy wyniesie 30,7 mln zł.

Głównym aspektem ryzyka, który podkreśla zarząd, są wahania rozwoju rynku budowlanego, który pomimo długookresowej tendencji wzrostowej odnotowuje spadki w związku z rozwojem pandemii. Od początku roku notowania podskoczyły o 20 proc., do 1,23 zł za walor. GSU