Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jak można się było spodziewać, po objętym lockdownem II kwartale br., w okresie lipiec–wrzesień deweloperzy związani z rynkiem kapitałowym odnotowali odbicie sprzedaży. Skala poprawy może robić wrażenie, wzrost kwartał do kwartału sięgnął 44 proc., wynik jest też o tylko 2 proc. słabszy niż uzyskany w III kwartale ub.r.
Również jeśli chodzi o rezultat narastająco, lockdownowa wyrwa nie jest głęboka: po trzech kwartałach spółki znalazły nabywców na 15,9 tys. mieszkań, o 9 proc. mniej niż rok wcześniej. Tyle dane zagregowane, wyniki poszczególnych spółek są bardzo mocno spolaryzowane: są dwucyfrowe wzrosty, ale i spadki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Choć rynek dalej obstawia spadek inflacji i stóp procentowych, nie przełoży się to na zdecydowany wzrost sprzedaży mieszkań. Dla wielu klientów liczy się realna poprawa warunków, a nie wizja – wynika z analizy JLL.
PHN zastąpi wysłużone Intraco nowym biurowcem. Takie są wymagania najemców i inwestorów. Czasem opłaca się zupełnie zmienić funkcję – z tej opcji korzysta Echo Group budując mieszkania na działkach po biurowcach.
Jedna obniżka stóp to za mało, by pobudzić sprzedaż mieszkań. Przy mało realnym cyklu cięć stóp, wciąż drogim kredycie i rekordowej ofercie lokali, będzie rosła presja na obniżki cen.
Giełdowy deweloper sprzedał teren z zamkniętym centrum handlowym we Wrocławiu. Nabywcą jest Vastint Poland, który stworzy tu wielofunkcyjny obiekt.
Sensory, drony czy AI pomagają, choć nie są lekarstwem na strukturalny deficyt rąk do pracy w budownictwie.
Sektor budownictwa, ze względu na swoją złożoność, jest szczególnie narażony na zjawisko zatorów płatniczych. Aż 65 proc. przedsiębiorców w branży raportuje, że w swojej działalności spotyka klientów, którzy rozliczają się po terminie.