Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zdecydowanie największy wpływ na stosowanie rozwiązań proekologicznych da możliwość refundacji kosztów realizacji lub zakupu mieszkań przyjaznych środowisku.
W Polsce budynki odpowiadają za ok. 38 proc. emisji gazów cieplarnianych – wynika z danych WWF. Mniej uciążliwa pod tym względem jest energetyka (34 proc. emisji), transport (15 proc.) oraz rolnictwo i leśnictwo (8 proc.). W budownictwie szczególnie namacalny jest problem zanieczyszczeń powstających w wyniku spalania węgla i innych paliw stałych w domowych kotłach i piecach. Do tego dochodzi niski standard energetyczny większości obiektów, co powoduje, że zużycie energii jest o wiele wyższe, niż gdyby przeprowadzono w nich głęboką termomodernizację. W tym kontekście niezmiernie ważnym zadaniem jest wdrożenie innowacyjnych technologii pozwalających spełnić kryteria zerowej emisji budynków i przystosowania krajowego budownictwa do zmian klimatycznych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Deweloperzy zorientowali się, że ich głównymi klientami są nabywcy kredytowi, bo najzamożniejsi wolą kupować za granicą, flipperzy wyparowali. Przybywa lokali w segmencie popularnym – mówi Marek Wielgo, analityk portalu Rynekpierwotny.pl.
Na szerokim rynku II kwartał przyniósł lekką poprawę mieszkań sprzedaży wobec pierwszych miesięcy, a jak poradziły sobie spółki notowane na GPW i Catalyst? Tylko u nas – wszystkie dane w jednym miejscu, na bieżąco.
Budujący w kilkunastu miastach deweloper sprzedał w II kwartale 708 lokali, a w całym półroczu 1403. Druga część roku musi wypaść znacznie lepiej, jeśli ma zostać osiągnięty cel zakładający zawarcie w sumie 3,1–3,3 tys. umów. Zarząd podtrzymuje taki scenariusz.
Za nami druga obniżka stóp procentowych i trwa hamowanie nowych inwestycji, ale jednocześnie oferta mieszkań jest na rekordowym pułapie. Czy są przesłanki, by ceny mieszkań rosły, czy pozostawały stabilne z presją na korektę?
Niecałe 50 mln zł netto wynosi wartość pierwszego kontraktu kolejowego w portfelu grupy. Mirbud bierze udział w jeszcze dwóch postępowaniach o wartości 1,9 mld zł brutto.
Warunki przetargowe faworyzują budowlanych gigantów – skarżą się wykonawcy, w tym spółki z polskim kapitałem, które nie są w stanie nawet zawiązać konsorcjum. Sprawę rozstrzygnie Krajowa Izba Odwoławcza.