DM BPS żegna klientów, DM BOŚ otwiera im drzwi

Inwestorzy indywidualni korzystający z usług domu maklerskiego należącego do grupy BPS muszą poszukać sobie nowego brokera. Ich konta będą bowiem aktywne jedynie do 26 października.

Publikacja: 02.10.2023 21:00

DM BPS żegna klientów, DM BOŚ otwiera im drzwi

Foto: Adobestock

Kolejne przetasowania na rynku maklerskim. Jakiś czas temu z prowadzenia tego biznesu w Polsce zrezygnowała grupa Haitong. Teraz zmiany zawitały w DM BPS. Są one o tyle istotne, gdyż dotyczą inwestorów indywidualnych.

Koniec przygody

W ostatnich dniach września firma poinformowała klientów o wypowiedzeniu umowy dotyczącej prowadzenia rachunków maklerskich. W praktyce oznacza to więc, że ci, chcąc dalej handlować na giełdzie, muszą znaleźć sobie nowego brokera. Konta prowadzone przez DM BPS będą funkcjonowały jedynie do 26 października.

– Od momentu utworzenia spółki – czyli od piętnastu lat – staraliśmy się być przyjazną, rzetelną i przejrzystą częścią rynku kapitałowego. Wierzyliśmy, że wartości wyniesione ze świata spółdzielczego są potrzebne naszym klientom i zostaną przez nich docenione. Tak też się stało. Spółka rozwinęła w tym czasie działalność, jej skalę, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego, dzieląc się sukcesem z naszym najważniejszymi partnerami – z państwem. Niestety, zmieniające się okoliczności wymusiły wprowadzenie zmian organizacyjnych i prawnych w funkcjonowaniu spółki. Powoduje to konieczność zmodyfikowania prowadzonej działalności, a w konsekwencji zakończenia szeregu relacji kontraktowych, w tym – wypowiedzenia przedmiotowej umowy – brzmi informacja, którą otrzymali klienci DM BPS. Do zamknięcia tego wydania gazety nie otrzymaliśmy dodatkowych wyjaśnień od grupy BPS, co było faktyczną przyczyną podjętej decyzji. Nie wiadomo, czy oznacza ona też całkowitą rezygnację ze świadczenia usług maklerskich.

Walka ceną

DM BPS nigdy nie należał do tuzów rynku maklerskie. Obecnie prowadzi prawie 6,8 tys. rachunków maklerskich, a udział firmy w obrotach na GPW wynosi w tym roku 0,4 proc. W ostatnim czasie w DM BPS permamentnie dochodziło także do roszad kadrowych na najwyższym szczeblu. Obecnie pełniącym obowiązki prezesa jest Łukasz Zalewski (do zarządu został oddelegowany z rady nadzorczej). W firmie w ostatnich latach pojawiały się jednak też znane nazwiska rynku maklerskiego. Szefem DM Banku BPS był chociażby Maciej Trybuchowski, obecnie prezes KDPW, czy też Wojciech Rutkowski, przez długie lata związany z CDM Pekao. Później na czele domu maklerskiego miał stanąć Daniel Ścigała, co miało być następstwem przejęcia firmy przez mPay (Ścigała zasiadał w jej zarządzie). Operacja jednak nie doszła do skutku. Ostatnim „pełnoprawnym” szefem DM BPS była z kolei Katarzyna Szpunar.

DM BPS przez długi okres starał się przyciągnąć klientów ceną. Swego czasu wprowadził promocyjną stawkę prowizji za handel na GPW, która wynosiła 0,13 proc. W ubiegłym roku została ona podwyższona do 0,16 proc., co i tak było znacznie poniżej rynkowych standardów.

– Kto mieczem wojuje, od miecza ginie. Walka ceną mało kiedy przynosi faktyczne korzyści dla domu maklerskiego, a stawia pod znakiem rentowność biznesu. Dzisiaj niska prowizja to nie wszystko – mówi jeden z maklerów.

Klienci DM BPS nie zostają na lodzie. Sugerowaną firmą, do której mogą przenieść rachunek, jest DM BOŚ. – Zgodnie z ustaleniami DM BOŚ każdy klient otrzyma zaświadczenie określające charakter umowy oraz wysokość wynagrodzeń (opłat i prowizji) domu maklerskiego, należnych na jej podstawie. Dysponując zaświadczeniem i zgłaszając się do DM BOŚ do końca listopada, będzie możliwe zawarcie umowy z DM BOŚ na warunkach cenowo zbliżonych do obowiązujących z naszą spółką, na zasadach określonych w ofercie DM BOŚ przygotowanej dla klientów DM BPS – napisał broker.

Biura maklerskie
Goldman Sachs liderem obrotów na rynku akcji GPW w kwietniu
Biura maklerskie
XTB znowu zadziwia wynikami. Ponad 300 mln zł zysku w I kwartale
Biura maklerskie
Akcjonariusze XTB wstrzymują oddech. Czym zaskoczy spółka?
Biura maklerskie
Wzrosty na GPW są do utrzymania. Słabsze może być II półrocze
Biura maklerskie
Korektę rynkową można uznać już za zakończoną?
Biura maklerskie
Czy maklerzy już na dobre zakotwiczyli w strukturach banków?