Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po korzystnym dla frankowiczów werdykcie Trybunału Sprawiedliwości UE, dającym im wizję darmowego kredytu, 75 proc. z nich pójdzie do sądu, a 25 proc. zawrze ugodę – to założenia przyjęte w symulacji „skutków unieważnienia umów po wyroku TSUE” przygotowanej przez Związek Banków Polskich. Dodatkowo pozew złoży 25 proc. osób, które już spłaciły swój kredyt w CHF.
Przy takich uwarunkowaniach skumulowana kwota dodatkowych rezerw na ryzyko prawne w okresie 2023–2025 wyniesie 42 mld zł wobec 40 mld zł już utworzonych odpisów – szacuje ZBP.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na stole leżą trzy główne scenariusze co do przyszłości Aliora. Są skrajnie różne, dlatego trudno dziś ocenić, którego realizacja jest najbardziej prawdopodobna. Decyzja ma zapaść do września.
By nadążyć za spadającymi przychodami po obniżkach stóp, sektor finansowy musi redukować koszty. Co w pierwszej kolejności pójdzie pod nóż? Jak bardzo może to zaboleć pracowników i klientów?
Głęboka reorganizacji Grupy PZU zakończyć ma się do czerwca 2026 r. W odniesieniu do Aliora wciąż rozważana są różne opcje, w tym sprzedaż lub fuzja z Pekao.
Mogło by się wydawać, że Szymon Hołownia wycofuje się z forsowania specjalnego podatku dla banków jako pomysłu rządowego. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. - To nadal istotny element naszego działania - komentuje partia Polska 2050.
W środę ruszy rozprawa przed TSUE dotycząca polskiego wskaźnika WIBOR. To bezprecedensowa sprawa w skali Europy. Jeśli wygra prokonsumenckie nastawienie, banki polegną w całości. Niemniej sektor ma nadzieję, że do tego nie dojdzie.
Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił osiem z 48 skarg kasacyjnych dotyczących przymusowej restrukturyzacji banku Leszka Czarneckiego. Sprawą będzie się musiał ponownie zająć sąd pierwszej instancji. Kwestia roszczeń obligatariuszy GetBacku pozostaje otwarta.