W jakich bankach tani kredyt już od lipca

Większość banków uniwersalnych deklaruje przestąpienie do rządowego programu „Pierwsze mieszkanie”. Część jednak ruszy z pewnym poślizgiem.

Publikacja: 25.06.2023 21:00

W jakich bankach tani kredyt już od lipca

Foto: Adobe Stock

Lider rynku PKO BP już obecnie ruszył z szeroką kampanią informacyjną dla chętnych na „Bezpieczny kredyt 2 proc.” Zainteresowani mogą dowiedzieć się, kto może załapać się na taką pożyczkę mieszkaniową, na jakich zasadach i w jakich placówkach będzie ona dostępna. Wnioski można zaś będzie składać od 3 lipca, czyli przyszłego poniedziałku.

Tak, ale później

Podobnie na 3 lipca jako termin uruchomienia „taniego kredytu” z dopłatami z budżetu państwa zgodnie z zapisami rządowego programu „Pierwsze mieszkania”, deklaruje m.in. Bank Pekao, Alior Bank czy VeloBank – wynika z zebranych przez nas informacji

A co z resztą firm z sektora? Nasza minisonda pokazuje, że większość dużych banków uniwersalnych deklaruje udział w programie, ale niekoniecznie w pierwszym dniu jego startu.

– Przygotowujemy się do zaoferowania „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”, wejdzie do naszej oferty, jednak w późniejszym terminie – mówi Tomasz Borkowski, odpowiedzialny za ofertę hipoteczną w Santander Bank Polska. – Obecnie analizujemy wymagane zmiany zarówno po stronie systemowej, jak i procesowej. Po zakończonych analizach i przygotowaniu wymaganych zmian poinformujemy o terminie udostępnienia oferty – zaznacza.

KNF rozwiewa wątpliwości

– Analizujemy możliwości wprowadzenia kredytu 2 proc. do naszej oferty. Na pewno jednak nie uruchomimy go od 1 lipca – usłyszeliśmy również w Credit Agricole Bank Polska. W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele BNP Paribas BP, BOŚ Banku czy Banku Pocztowego. mBank wskazuje na termin startu III kwartał tego roku, a Citi Handlowy nie podjął jeszcze decyzji o wejściu w pakiet nowych produktów w ramach programu (oprócz kredytu 2 proc. to także specjalna formuła konta oszczędności mieszkaniowych).

Taki czasowy poślizg z dostępnością nowego produktu może wynikać z faktu, że samo uczestnictwo w rządowym programie wiąże się z koniecznością sporych dostosowań po stronie banków. Jeszcze do niedawna nie do końca wiadomo też było, czy zdolność kredytową klientów można liczyć korzystnie dla nich.

Komisja Nadzoru Finansowego rozwiała wątpliwości dopiero kilka dni temu w nowelizacji rekomendacji S. Uznano tam, że podczas oceny zdolności kredytowej należy uwzględnić specyfikę programu rządowego zakładającego dopłaty do raty z budżetu państwa przez pierwszych dziesięć lat spłaty kredytu.

Czytaj więcej

Podaż mieszkań w maju wciąż wstrzemięźliwa wobec wzrostu popytu

Duże zainteresowanie

Zdaniem bankowców złagodzenie rekomendacji S może przyczynić się do zwiększenia popularności tego produktu ze strony młodych Polaków. – Zresztą już teraz widać zainteresowanie klientów, spodziewamy się, że sprzedamy w całym okresie trwania programu od 5 tys. do 8 tys. kredytów. Trudno jednak przewidzieć, jak będzie wyglądała sprzedaż w poszczególnych latach – ocenił Wojciech Werochowski, wiceprezes Banku Pekao w rozmowie z ISBnews.

Rząd szacuje, że w okresie obowiązywania programu „Pierwsze mieszkanie” (do końca 2027 r.) po tani kredyt sięgnie 150–200 tys. chętnych, czyli 30–40 tys. rocznie. Największego boomu można spodziewać się w tym roku, a rząd ostatnio zniósł limit kosztów budżetowych zarezerwowanych na ten cel w 2023 r.

W porównaniu ze średnią sprzedaży kredytów mieszkaniowych ogółem szacowna sprzedaż „taniego kredytu” nie jest duża – w najlepszym pod tym względem 2020 r. było to 204 tys., a w najgorszym 2022 r. – ok. 126 tys. Ale przy obecnej zapaści na rynku hipotek, ze względu na wysokie stopy procentowe i wysokie koszty pożyczania pieniędzy, każdy ciekawy dla klientów produkt może trochę ożywić ten rynek.

Banki
ING BSK liczy na wzrost kredytów dla firm, ale dopiero pod koniec roku
Banki
Zysk ING Banku Śląskiego jednak poniżej miliarda złotych
Banki
Zysk netto grupy ING BSK w I kwartale 2024 r. poniżej oczekiwań
Banki
Stypułkowski i Bartkiewicz – odchodzące ikony bankowości
Banki
Santander BP pozytywnie zaskoczył
Banki
Zysk Pekao wyraźnie powyżej oczekiwań