W grudniu średnie oprocentowanie depozytów terminowych w bankach wyraźnie wzrosło – do 6,3 proc., z 5,8 proc. w listopadzie – wynika z danych przedstawionych kilka dni temu przez NBP. Zresztą to oprocentowanie rosło z miesiąca na miesiąc praktycznie przez cały rok, co pokazuje, że w minionym roku Polacy mogli lokować swoje oszczędności na coraz to bardziej atrakcyjnych warunkach.

– Ale początek 2023 r. już nie rozpieszcza oszczędzających – zaznacza Bartosz Turek, analityk HRE Investments. – Analiza najlepszych ofert promocyjnych za styczeń pokazuje, że banki pogorszyły swoją ofertę – podkreśla.

Mniej „ósemek” z przodu

Jak wylicza Turek, zmniejszyła się przykładowo liczba ofert, które kusiły stopą zwrotu na poziomie 8 proc. lub więcej (do 15 z 17 miesiąc wcześniej). Za to przybywa produktów z niższym oprocentowaniem, poniżej 8 proc., i stanowią one już ponad połowę analizowanych ofert.

– Już od pewnego czasu widzimy też, że skraca się okres atrakcyjnego oszczędzania w promocjach, przykładowo lokaty z wysoką stopą zwrotu można zakładać nie na 12 miesięcy, ale na sześć miesięcy. A wedle danych NBP średnie oprocentowanie depozytów na okres 6–12 miesięcy spadło w grudniu do 6,5 proc., z 6,7 proc. w listopadzie – analizuje Turek.

Takie przykłady wskazują, że banki przestały już tak ostro walczyć o depozyty klientów jak dotychczas. I trudno spodziewać się pozytywnych zmian w kolejnych miesiącach.

Ograniczenie kosztów

– Jeśli już, to raczej można oczekiwać dalszego pogorszenia się oferty – ocenia Turek. – Skoro stopy procentowe banku centralnego nie rosną od września 2022 r. i prawdopodobnie już nie wzrosną, to banki będę raczej starały ograniczać swoje koszty odsetkowe – dodaje.

– Obecnie rynek czeka raczej na obniżki stóp procentowych niż na ich wzrost – zauważa też Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. – I te oczekiwania będą miały coraz większy wpływ na oprocentowanie depozytów. Można też podejrzewać inne czynniki. Banki ponoszą duże koszty – czy to wakacji kredytowych, czy rosnącego ryzyka kredytów frankowych. W tej sytuacji mogą się starać rekompensować te ubytki m.in. przez optymalizowanie oprocentowania lokat – ocenia Sadowski.

Słaba akcja kredytowa

Oczywiście nie oznacza to, że stopy zwrotu na lokatach oszczędnościowych zaczną spadać na łeb na szyję w kolejnych miesiącach. Raczej należy spodziewać się ich pewnej stabilizacji do czasu zmiany stóp procentowych. – Co będzie sprzyjać pewnej naturalnej konwersji depozytów bieżących na te terminowe – zaznacza Michał Konarski, analityk DM mBanku.

– Tym, co nie skłania banków do bardziej agresywnych ofert oszczędzania, jest obecna sytuacja bilansowa, korzystny stosunek depozytów i kredytów. I fakt, że banki nie szukają finansowania do rozkręcenia akcji kredytowej – zaznacza też Konarski. Już w 2022 r. popyt i sprzedaż nowych kredytów, zwłaszcza kredytów mieszkaniowych, znacząco spadły. – I ten rok nie będzie wyglądał o wiele lepiej pod tym względem. Oczekujemy, że stopa bazowa nie zmieni się przez cały rok, więc oprocentowanie kredytów pozostanie na wysokim poziomie. Konsumenci nie będą pożyczać w bankach zbyt wiele, popyt korporacji też nie będzie znaczący – analizuje.