Stopa referencyjna NBP rośnie co miesiąc nieprzerwanie od października. Obecnie stawka sięga 3,5 proc. W górę idzie także WIBOR, na którym oparte są kredyty w złotym.
Stawka WIBOR 3M sięga już 4,66 proc., a WIBOR 6M jest o włos od bariery 5 proc. i obecnie wynosi 4,96 proc. Powoduje to wzrost rat kredytów w złotym, co jednocześnie może wpływać negatywnie na chęć przewalutowania kredytów we frankach na złotego. Rozwiązaniem dla kredytobiorców posiadających dług we franku może być jego przewalutowanie i wybór okresowo stałej stopy procentowej. Czy widać mniejszą chęć przewalutowania kredytu w związku z rosnącym WIBOR-em?
– Nie zaobserwowaliśmy mniejszego zainteresowania przewalutowaniami. Z naszymi klientami – kredytobiorcami hipotecznych kredytów walutowych w CHF – pozostajemy w nieustannym kontakcie i wspólnie staramy się wypracowywać rozwiązania dostosowane do aktualnej sytuacji i potrzeb – tłumaczy „Parkietowi" Bank Millennium. Dodano, że bank daje klientom możliwość wyboru stopy procentowej po przewalutowaniu kredytu: klienci wybierają pomiędzy stałą i zmienną stopą.
– W ostatnich tygodniach obserwujemy znacznie większe zainteresowanie stopą stałą – przyznaje Millennium.
Czytaj więcej
Przykład PKO BP pokazuje, że porozumienia oferowane przez banki nie przekonują kredytobiorców walutowych prowadzących już spór sądowy.