Fundacja została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, co oznacza formalne rozpoczęcie działalności przez podmiot, którego głównym zadaniem będzie realizacja Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego, przygotowanego przez sektor finansowy przy współpracy z Ministerstwem Rozwoju. Do zarządu powołani zostali dr Mieczysław Groszek jako prezes (wcześniej przez wiele lat zasiadał w zarządzie Związku Banków Polskich) i dr Paweł Widawski jako wiceprezes (w ZBP odpowiadał za systemy płatnicze, bankowość elektroniczną i bezpieczeństwo).

Zwiększyć udział transakcji bezgotówkowych

Powołanie fundacji jest wspólną inicjatywą podmiotów sektora finansowego uczestniczących w krajowym rynku płatności kartowych (tj. banki, jako wydawcy kart, agenci rozliczeniowi oraz wiodące na polskim rynku organizacje płatnicze VISA i MasterCard, przy udziale ZBP). Inicjatywa ta wpisuje się w realizację założeń programu „Od papierowej do cyfrowej Polski", będącego częścią rządowej Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, a jej głównym celem jest podniesienie poziomu akceptacji płatności bezgotówkowych w Polsce. Formalne porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju obrotu bezgotówkowego zostało podpisane 12 czerwca 2017r. przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów, Związek Banków Polskich oraz Visę i Mastercard.

Przybędzie 600 tys. terminali

Ideą programu jest wypracowanie i wprowadzenie instrumentów wsparcia dla polskich przedsiębiorców (głównie mikro- i małych przedsiębiorstw), którzy do tej pory nie zapewniali w swoich placówkach handlowych możliwości realizacji płatności bezgotówkowych. Będzie polegać między innymi na poszerzeniu zakresu budowy infrastruktury akceptacji płatności bezgotówkowych - ambicją sygnatariuszy porozumienia jest instalacja dodatkowo nawet 600 tys. terminali w ciągu trzech lat (na koniec 2015 r. było w Polsce 463 tys. terminali). Instalacja nowych terminali przełoży się na zwiększenie udziału płatności bezgotówkowych w polskiej gospodarce nawet do poziomu 80 procent w ciągu najbliższych kilku lat (taki poziom notowany jest obecnie w Szwecji). Obecnie w Polsce blisko jedna trzecia transakcji w sklepach przeprowadzana jest bezgotówkowo. Zgodnie z programem instytucje finansowe wyłożą w ciągu trzech lat ok. 600 mln zł, z których dofinansowywana ma być instalacja terminali płatniczych w małych i średnich firmach.

Zwiększyć konkurencyjność gospodarki

- Celem tego wspólnego przedsięwzięcia banków, ministerstwa, agentów rozliczeniowych i organizacji płatniczych są przede wszystkim korzyści w skali makroekonomicznej dla polskiej gospodarki, płynące ze wzrostu obrotu bezgotówkowego. Tylko dzięki dostępności płatności cyfrowych możliwe jest podnoszenie konkurencyjności polskiej gospodarki, opartej na innowacjach – mówi Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa (jest organizacją non-profit).