Otoczenie makroekonomiczne w kolejnych latach nie będzie tak dobre jak w tym roku. Według prognoz PKB w przyszłym roku wzrośnie o 3,6 proc. r/r, a w 2020 r. o 3,0 proc., wobec wzrostu o 4,8-5 proc. w 2018 r. Konsumpcja indywidualna i inwestycje powinny utrzymać się na wysokim poziomie, przy czym ten drugi czynnik będzie napędzany głównie przez sektor publiczny. Wzrost akcji kredytowej powinien utrzymać się na solidnym poziomie (6,6 proc. w 2019 r. wobec 6,8 proc. w 2018 r., z wyłączeniem portfela walutowych kredytów hipotecznych) – zwracają uwagę analitycy Haitonga.
Oczekują, że raportowany zysk netto analizowanych banków wzrośnie w 2019 r. o 5 proc. r/r, wobec 11 proc. w tym roku – ale jest to szacunek o 5 proc. poniżej konsensusu. Analitycy oczekują, że dynamika zysków będzie hamowana częściowo przez presję na obniżenie prowizji i opłat oraz wyższe koszty ryzyka, ponieważ banki nadal budują zabezpieczenie na wypadek spowolnienia wzrostu PKB. Perspektywa dywidendowa jest niejednoznaczna i negatywne czynniki (Bank Handlowy, Pekao), mieszają się z pozytywnymi, takimi jak stała redukcja portfeli kredytów frankowych (Santander, PKO BP). Ponieważ w 2019 r. odbędą się wybory parlamentarne, analitycy Haitong Bank dostrzegają ryzyko, że wróci temat uregulowania kredytów frankowych. Przyznają przy tym, że biorąc pod uwagę propozycję prezydencką, ryzyka związane z konwersją kredytów walutowych wydają się być pod kontrolą, ale ich zdaniem rynek całkowicie ignoruje tę kwestię. Analitycy uważają, że rynek uwzględnił już w cenach oczekiwaną do pierwszego kwartału 2020 r. podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych, wraz ze wzrostem inflacji.
Indeks WIG Banki spadł od początku roku o 11,6 proc., co daje zdaniem analityków Haitong Banku pewne względne okazje do kupna. „Sektor wydaje się być na rok 2019 odpowiednio wyceniany, ze wskaźnikiem P/E na poziomie 13,2 oraz z uzasadnioną premią w stosunku do innych banków z regionu CEE w wysokości 18 proc. (według konsensusu Bloomberga)" – czytamy w raporcie. Autorka raportu, Marta Czajkowska-Bałdyga, analityczka Haitong Banku, przedstawia odświeżone rekomendacje dla banków.
Bank Pekao („kupuj", cena docelowa w dół o 1 proc., do 137,3 zł) Cena akcji Pekao znalazła się pod presją z powodu doniesień rynkowych dotyczących potencjalnego przejęcia Getin Noble Banku, które ostatecznie zostały zdementowane. Analitycy Haitong Bank doceniają potencjał restrukturyzacyjny Pekao i wzrost udziału w rynku detalicznym, który przekłada się na rentowność spółki. Zwracają uwagę również na stabilną pozycję kapitałową z wyższą od średniej dywidendą oraz marginalne zaangażowanie w kredyty frankowe.
Alior Bank („kupuj", cena docelowa w dół o 9 proc., do 78,9 zł)