Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jednak łyżką dziegciu w beczce miodu jest 37-proc. w skali roku wzrost odpisów aktywów finansowych. To nie jest pierwszy miesiąc, gdy odpisy rosną znacznie szybciej niż książka kredytów (ok. 6 proc.).
– Od dwóch lat jesteśmy w trendzie rosnących rezerw, kierunek więc nie powinien dziwić. Dzieje się tak mimo dobrego makro, bo od paru lat nie było zawiązywania dużych rezerw, nawet w słabszym 2012 r. zwiększono je przede wszystkim na jeden sektor - budowlany, skończył się więc zasób rezerw, które można rozwiązać. W tej sytuacji pojawiające się zawsze, nawet przy dobrej koniunkturze, pojedyncze przypadki problemów w segmencie korporacyjnym powodują wzrost odpisów – mówi Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.
– W ministerstwie finansów pracujemy obecnie nad specjalnym podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej, utrzymywanej przez banki w NBP – poinformował w środę minister finansów Andrzej Domański w Radiu ZET.
Aby pieniądze nie leżały tylko na rachunkach bankowych, a faktycznie pracowały na rzecz klientów potrzebna jest odpowiednia edukacja - mówi Marcin Kosiński, prezes PKO Finat.
Aplikacje mobilne i rozwiązania cyfrowe są dominującym sposobem przesyłania pieniędzy za granicę.