REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Soros chwali Trumpa za politykę wobec Chin

Miliarder George Soros, znany z finansowania lewicowych inicjatyw społeczno-politycznych i uznawany za jednego z wrogów Donalda Trumpa, niespodziewanie pochwalił prezydenta USA za jego politykę wobec Chin oraz chińskiego koncernu Huawei.

Miliarder George Soros

Foto: Bloomberg

Soros napisał w opinii zamieszczonej przez „Wall Street Journal", że polityka Trumpa wobec Chin jest „spójna i autentycznie ponadpartyjna" a także, że jest ona „największym i prawdopodobnie jedynym osiągnięciem administracji Trumpa w polityce zagranicznej". Stwierdził również, że Departament Handlu postąpił właściwie umieszczając koncern Huawei na swojej specjalnej liście i ograniczając amerykańskim spółkom możliwość prowadzenia z nim interesów. „Tak długo jak Huawei pozostanie na tej liście, będzie mu brakowało kluczowych technologii i będzie poważnie osłabiony" – napisał Soros. Nazwał on Chiny „niebezpiecznym rywalem" w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Miliarder wyraził jednak obawę, że Trump może wykorzystać sankcje przeciwko Huawei jako kartę przetargową w negocjacjach handlowych z Chinami. Kongres powinien więc jego zdaniem nie pozwolić prezydenckiej administracji zdjąć Huawei ze specjalnej listy Departamentu Handlu. „Jeśli republikanie pozwolą panu Trumpowi uratować finansowo telekomunikacyjnego giganta kierowanego przez partię komunistyczną, to abdykują ze sprawowania swojej najbardziej podstawowej odpowiedzialności demokratycznej" – ostrzegł Soros.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA