Budownictwo

DM BPS podtrzymuje pozytywne nastawienie do deweloperów

Analitycy DM BPS w raporcie z 31 marca 2015 r. podtrzymali pozytywne nastawienie do spółek z sektora deweloperskiego na bieżący rok. Uważają, że należy przeważać akcje spółek deweloperów w portfelu.
Foto: Bloomberg

Ekonomiści z DM BPS oczekują, że pierwszy kwartał 2015 r. upłynie pod znakiem stabilizacji sprzedaży, przede wszystkim ze względu na wysoki poziom oferty deweloperów, natomiast poprawy wyników spodziewają się od drugiego kwartału.

Swoje optymistyczne nastawienie tłumaczą tym, że historycznie niski poziom stóp procentowych przełoży się w kolejnych miesiącach najpierw na poprawę wyników sprzedażowych, a następnie na poprawę wyników finansowych. Według ich oceny dodatkowym bodźcem na rynku mogą być zmiany w programie MDM. Zwracają też uwagę, na rozległy bank ziemi, który posiadają analizowani przez nich deweloperzy. "Każdemu z nich przy obecnym tempie sprzedaży wyprzedaż banku ziemi oraz oferty zajęłaby przynajmniej 5 lat. Przy obecnej presji na wzrost cen gruntów, będzie to naszym zdaniem bardzo istotna przewaga komparatywna. Uważamy, że w tej sytuacji należy przeważać akcje deweloperów mieszkaniowych w portfelu" - czytamy w raporcie.

Kupuj LC CORP

Analitycy rozpoczęli ocenę akcji LC Corp od rekomendacji "kupuj". DM BPS spodziewa się, że cena akcji dewelopera wyniesie 2,50 zł. W ich opinii spółka charakteryzuje się stabilną sytuacją fundamentalną i opiera swój biznes równomiernie na segmencie mieszkaniowym jak i komercyjnym.

Analitycy pozytywnie oceniają strategię zarządu, który już od początku 2013 podjął ryzyko i dynamicznie zwiększał bank ziemi oraz ofertę. Dzięki temu spółka zanotowała w 2014 spektakularny wzrost sprzedaży (+58,9% r/r), zdecydowanie powyżej rynku (wzrost o ok. 20%). Dodatkowo, nie odbyło się to kosztem efektywności sprzedaży, spółka nadal kwartalnie wyprzedaje ok. 25% oferty.

W 2015 LC Corp planuje wprowadzić do oferty ok. 2 tys. mieszkań, co w opinii analityków przy efektywności sprzedaży 22,5%, przełoży się na ok. 1,5 tys. sprzedanych lokali i zbliży spółkę do liderów rynku.

W dniu wydania rekomendacji za walory LC Corp płacono 1,99 zł.

Kupuj Polnord

Zalecenie inwestycyjne dla akcji spółki to "kupuj", a cena docelowa to 13,23 zł. Akcje w dniu wydania rekomendacji kosztowały 8,93 zł. Eksperci uważają, że spółka przeszła w ostatnich latach istotną restrukturyzację zadłużenia i dodatkowo posiada rozległy bank ziemi. W ich ocenie pozwoli to spółce generować solidne przepływy operacyjne w kolejnych latach. Zaznaczyli wady oferty spółki - silną koncentrację banku ziemi na Wilanowie, oraz słabą kwartalną efektywność sprzedaży.

Kupuj Ronson

Specjaliści zalecają kupno akcji spółki, a cena docelowa to 1,54 zł. W dniu wydania rekomendacji za akcję Ronsona płacono 1,35 zł. %. Po słabym 2014 spółka, powróci zdaniem ekspertów na ścieżkę pozytywnych wyników finansowych w 2015 r. Negatywnie natomiast na kurs akcji wpłynąć może podaż ze strony głównych akcjonariuszy, którzy zapowiedzieli chęć wyjścia z inwestycji a posiadają łącznie blisko 80 proc. walorów dewelopera.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.