REKLAMA
REKLAMA

Technologie

Hawe: W czwartek list intencyjny z PIR-em

Polskie Inwestycje Rozwojowe, spółka państwowa kierowana przez Mariusza Grendowicza, która pośredniczy w przyznawaniu taniego kapitału na projekty infrastrukturalne o utrudnionym dostępie do pieniądza na rynku komercyjnym, podpisze w czwartek pierwszą wstępną umowę z firmą telekomunikacyjną.
Foto: GG Parkiet

Z naszych informacji wynika, że drugą stroną listu intencyjnego będzie Grupa Hawe, budująca sieci światłowodowe.

Docelowo PIR i Hawe  zawiążą najprawdopodobniej spółkę celową, która następnie czekać będzie na decyzję PIR-u o ewentualnym wsparciu finansowego projektu polegającego na poszerzeniu biznesu Hawe o budowę sieci dostępowych (bezpośrednio do gospodarstwa domowego, siedziby firm). Niewykluczone, że w operację zaangażowany będzie przejęty przez Hawe Mediatel. Z rozmów, które odbyliśmy, wynika, że decyzji w sprawie PIR-owskiego finansowania można się spodziewać za około rok po powstaniu wehikułu.

PIR na liście projektów, które zostały „wstępnie zaakceptowane", ma kolejne dwa.  Grendowicz w wywiadzie  dla „Rzeczpospolitej" mówił o nich: – Nie będą to oczywiście jeszcze wiążące umowy inwestycyjne, lecz porozumienia dotyczące wykonalnych projektów w oparciu o konkretne ustalenia odnośnie do roli PIR, skali jego zaangażowania oraz modelu biznesowego projektów.

Strategia Hawe przewiduje budowę sieci FTTH w tzw. ostatniej mili i sprzedaż lub dzierżawę łączy na rzecz operatorów obsługujących klientów końcowych. Pilotaż rozwiązania ma być realizowany w kooperacji z TP  (Orange Polska) na warszawskim Ursynowie.  Aby zrealizować plan podłączenia 700 tys. firm i gospodarstw domowych łączem światłowodowym (FTTH) do Internetu, Hawe będzie potrzebowało około 500 mln zł.

Analitycy DI Investors wskazują też, że pozytywnie na realizację projektu i kurs akcji Hawe wpłynie pozyskanie strategicznego partnera.

Szacują, że w optymistycznym wariancie zakładającym, że przychód dla grupy z jednego łącza  FTTH wyniesie 40 zł miesięcznie, nowy biznes przyniesie pierwsze zyski EBITDA i operacyjny już po dwóch latach, a dodatnie wolne przepływy gotówkowe w 2020 r.  Natomiast w konserwatywnym scenariuszu (30 zł przychodu z łącza) dodatnie przepływy z projektu pojawią się dopiero w 2027 r.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA