#WykresDnia: Jak Chiny wspierają rosyjską inwazję na Ukrainę

Całkowity handel między Rosją a Chinami wzrósł w ciągu ostatnich dwóch lat o 64 proc., do 240 miliardów dolarów.

Publikacja: 20.03.2024 09:20

#WykresDnia: Jak Chiny wspierają rosyjską inwazję na Ukrainę

Foto: AFP

parkiet.com

Chiny są największym czynnikiem umożliwiającym inwazję Rosji na Ukrainę. Chiny właśnie opublikowały dane dotyczące eksportu za styczeń i luty. Na pozór te ceny spadły, ale to tylko sezonowość związana z chińskim Nowym Rokiem. Porównując styczeń i luty z poprzednimi latami okazuje się, że rok 2024 to nowy rekord wszechczasów.

Eksport drugiej co do wielkości gospodarki świata w ciągu dwóch miesięcy był o 7,1 proc. wyższy niż rok wcześniej, jak wykazały dane celne, przebijając sondaż Reutersa, który oczekiwał wzrostu o 1,9 proc.. Import wzrósł o 3,5 proc. w porównaniu z prognozą sondażu dotyczącą wzrostu na poziomie 1,5 proc.

– Lepsze od prognoz dane odzwierciedlają ożywienie w światowym handlu napędzane przez sektor elektroniczny, ale korzystają także z efektu niskiej bazy, ponieważ wzrost eksportu w okresie styczeń-luty 2023 r. wyniósł -6,8 proc. – powiedział Xu Tianchen, starszy ekonomista w Economist Intelligence Unit.

Rośnie też handel z Rosją. Dane dotyczące handlu chińskiego za 2023 rok pokazują, że eksport samochodów do Rosji był prawie siedmiokrotnie większy niż w 2022 roku, a wartość tego eksportu wzrosła o prawie 10 miliardów dolarów. Chińscy producenci samochodów byli szczególnymi beneficjentami exodusu korporacji Zachodu z Rosji, w wyniku którego wielu producentów samochodów szybko i tanio sprzedało aktywa i fabryki. Udział Chin w rynku rosyjskim wzrósł z niecałych 10 proc. do ponad 50 proc. w ciągu dwóch lat od rozpoczęcia wojny, którą Rosja nazywa „specjalną operacją wojskową”.

Dealerzy, którzy kiedyś sprzedawali modele Volkswagena, Renault i Stellantis, przerzucili się na chińskie marki, w tym Geely i Chery

Ponieważ Pekin skupował rosyjską ropę po niższych cenach niż inni producenci, całkowity handel między Rosją a Chinami wzrósł w ciągu ostatnich dwóch lat o 64 proc., do 240 miliardów dolarów.

– Gwałtowny wzrost handlu między Rosją a Chinami pokazuje po prostu, że sankcje z czasem tracą skuteczność, w miarę jak kraje nieuczestniczące korzystają z możliwości gospodarczych, jakie pozostawią zachodnie firmy – powiedział Zach Meyers, zastępca dyrektora think tanku Centrum Reform Europejskich. 

Wraz z rozwojem handlu z Chinami rosna niektóre rosyjskie firmy. Biznes w firmie logistycznej Nikity Minenkowa, zlokalizowanej w pobliżu rzeki Amur, która wyznacza granicę między Rosją a Chinami, szła dobrze. Od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę jest jeszcze lepiej – obroty firmy podwoiły się przez dwa lata z rzędu.

Należąca do Minenkowa Eurasia Logistics Group jest jedną z wielu rosyjskich firm, które skorzystały na gwałtownym wzroście handlu z Chinami, ponieważ zachodnie firmy opuściły rosyjski rynek po inwazji na Ukrainę i nałożeniu sankcji. Sukces firmy podkreśla coraz bliższe stosunki gospodarcze Moskwy z Pekinem, który kupuje więcej rosyjskiej ropy naftowej – będącej siłą napędową rosyjskiej gospodarki – i dostarcza jej towary, w szczególności samochody i maszyny.

– To systematyczny, wzajemnie korzystny rozwój współpracy handlowej i gospodarczej – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. – Mam nadzieję, że to jeszcze nie szczyt i będziemy się dalej rozwijać.

Oczekuje się, że po prognozowanym spowolnieniu do 0,8 proc. w 2023 r. w 2024 r. dynamika wolumenu handlu na całym świecie powróci do 3,3 proc.

Chęć Chin do prowadzenia interesów z Rosją pomimo wojny na Ukrainie przedłużyła gospodarcze życie prezydentowi Władimirowi Putinowi. Chiny podkreślają historycznie silne stosunki z Rosją, wzywając do koordynacji działań w zakresie bezpieczeństwa, stabilności i rozwoju w regionie Azji i Pacyfiku. Chiny i Rosja powinny odgrywać „lepszą rolę kotwicy stabilności w zmieniających się okolicznościach stulecia” – stwierdziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Pekinie w oświadczeniu wydanym  po wizycie w Moskwie wiceministra spraw zagranicznych Sun Weidonga.

Pomimo obaw o szkodliwy wpływ na stosunki z Zachodem, Pekin odmówił potępienia inwazji Rosji na Ukrainę, a stosunki między obydwoma państwami BRICS pozostały ciepłe podczas wojny. Sun stwierdził w oświadczeniu, że „pod strategicznym przewodnictwem prezydenta Xi Jinpinga i prezydenta Putina […] stosunki między obydwoma krajami są w najlepszym okresie w historii”.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty