#WykresDnia: Niemcy: spada sprzedaż żywności

Sprzedaż detaliczna po uwzględnieniu cen spadła w Niemczech w maju o 4,3 proc. To efekt inflacji i realnego spadku płac.

Publikacja: 01.06.2023 09:29

#WykresDnia: Niemcy: spada sprzedaż żywności

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/FxhAj4GX0AE3kUX?format=png&name=900x900

Według wstępnych wyników Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis), w kwietniu 2023 r. firmy handlu detalicznego w Niemczech miały obroty realne (po uwzględnieniu cen) i nominalne (po uwzględnieniu cen) wyższe o 0,8 proc. niż w marcu 2023 r., po uwzględnieniu kalendarza i sezonowości korekty, w porównaniu z kwietniem 2022 r. w analogicznym miesiącu poprzedniego roku detal odnotował realny spadek sprzedaży o 4,3 proc. oraz nominalny wzrost sprzedaży o 3,9 proc. Różnica między wynikami nominalnymi a realnymi odzwierciedla znaczny wzrost cen detalicznych.

W kwietniu 2023 r. sprzedaż detaliczna artykułów spożywczych wzrosła realnie o 0,5 proc., a nominalnie o 0,4 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W tym samym okresie ceny żywności nieznacznie spadły (-0,8 proc.). W porównaniu z kwietniem 2022 r. realna sprzedaż spadła o 4,4 proc. Oznacza to, że realna sprzedaż w sektorze handlu detalicznego artykułami spożywczymi spadała przez 22 kolejne miesiące w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Jednym z powodów tego spadku są prawdopodobnie utrzymujące się wysokie ceny żywności. Chociaż inflacja cen żywności nieco osłabła w kwietniu 2023 r. w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku, ceny żywności pozostały najsilniejszym czynnikiem wpływającym na ogólną stopę inflacji z plusem 17,2 proc. W marcu 2023 r. wzrost cen żywności wyniósł nadal 22,3 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Ze względu na silne wzrosty cen w porównaniu do kwietnia 2022 roku, nominalna sprzedaż artykułów spożywczych w kwietniu 2023 roku odnotowała istotny wzrost o 9,0 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego.

Czytaj więcej

Niemcy: spadek indeksu Ifo

Sprzedaż realna w sprzedaży detalicznej artykułów nieżywnościowych wzrosła w kwietniu 2023 r. o 0,7 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale była o 4,0 proc. niższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. W sprzedaży internetowej i wysyłkowej sprzedaż realna w kwietniu 2023 roku wzrosła o 5,9 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, ale spadła o 6,9 proc. w porównaniu do kwietnia 2022 roku.

Tymczasem ponad 3,5 miliona osób w Niemczech ma więcej niż jedną pracę – liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 20 lat. Problem pogłębia wysoka inflacja, która w 2022 r. osiągnęła średnio 7,9 proc. – najwyższy poziom od zjednoczenia Niemiec. Zdaniem Philippa Schumanna, sekretarza generalnego usługowego związku zawodowego Verdi, Niemcy stają się „krajem o niskich płacach”. - Przy płacy minimalnej w wysokości 12 euro, praca w pełnym wymiarze godzin przez 42 godziny tygodniowo przynosi nieco mniej niż 2200 euro. To tylko około 60 procent średniego dochodu w Niemczech i nie wystarcza na utrzymanie - powiedział. Dodał, że być może niemiecki rynek pracy wkrótce zacznie przypominać rynek amerykański, gdzie coraz więcej osób będzie podejmowało wiele prac, aby przetrwać finansowo.

Powiedział, że tylko wtedy, gdy osoby dotknięte chorobą zarabiają około 80 procent średniego dochodu, nie będą już potrzebować dwóch lub więcej miejsc pracy. Jednak aby tak się stało, płaca minimalna musiałaby wzrosnąć do około 17-18 euro za godzinę.

Gdy 1 października 2022 r. płaca minimalna została podniesiona do 12 euro za godzinę, wielu miało nadzieję na poprawę standardu życia. Jednak rosnąca inflacja zniweczyła te nadzieje. Według najnowszego „raportu o ubóstwie” sporządzonego przez Niemieckie Towarzystwo Opieki Społecznej z 2022 r. 16,9 proc. ludności Niemiec było dotkniętych ubóstwem, a tendencja jest rosnąca, ponieważ gwałtownie rosnące ceny w ostatnich miesiącach powodują, że coraz więcej pracowników staje się biednych.

Zjawisko wielozatrudnienia dotyka również osoby na wszystkich poziomach edukacyjnych i nie ogranicza się już do pracowników nisko opłacanych sektorów.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty