Tegoroczna fala wzrostów w Warszawie porwała średnie spółki z mWIG40

W tym roku na walorach „średniaków” z indeksu mWIG40 można było porządnie zarobić – stopy zwrotu w tym segmencie są niemal równie efektowne jak w przypadku małych firm. Czy dobra ich passa zostanie podtrzymana?

Publikacja: 24.05.2023 21:00

Tegoroczna fala wzrostów w Warszawie porwała średnie spółki z mWIG40

Foto: AdobeStock

Średnie spółki tworzące mWIG40 kontynuują w tym roku dobrą passę, która zaczęła się już w końcówce 2022 roku. W ciągu niecałych pięciu tegorocznych miesięcy handlu indeks zwyżkował o ponad 12 proc., a od dołka z jesieni zeszłego roku ponad 33 proc., zostawiając w tyle WIG20. Na tak wysokich poziomach jak obecnie indeks średniaków nie przebywał od ponad roku.

Spółki na celowniku kupujących

W tym roku akcje większości „średniaków” poprawiły swoje notowania, a kursy firm cieszących się największym powodzeniem u inwestorów wzrosły o kilkadziesiąt procent. Najwięcej powodów do zadowolenia mają posiadacze akcji Benefit Systems, które w tym roku niemal podwoiły swoją wartość. Operator kart sportowych przekonał rynek szybko poprawiającymi się wynikami i perspektywami na dalszy rozwój. – Benefit w I kwartale bieżącego roku pokazał nie tylko spektakularny wzrost liczby kart sportowych, ale również wysoką (jak na sezonowo słabszy kwartał) marżę EBIT (powyżej 10 proc.). Warto zwrócić uwagę, że poprawa rentowności ma miejsce pomimo wysokiej inflacji – w szczególności w obliczu nowych, wyższych stawek czynszów od 2023 roku – zauważa – wskazuje Mikołaj Stępień, analityk DM BOŚ. Warto przypomnieć, że w całym 2023 r. na rynku polskim Benefit oczekuje wzrostu przyrostu kart o 180–200 tys. sztuk oraz karnetów B2C o około 30 tys. Na rynkach zagranicznych ma przybyć razem 100 tys. kart. Zarząd oczekuje dalszej, skokowej poprawy rentowności operacyjnej w całym roku, dzięki efektom dźwigni operacyjnej oraz rosnącemu wskaźnikowi ARPU (przychód na klienta). Jak zauważa ekspert, spółce mocno sprzyja zainteresowanie aktywnością fizyczną, które po pandemii pozostaje na wysokim poziomie. – Wysoki popyt na produkty spółki utrzymuje się pomimo wysokich podwyżek cen oraz trudnego otoczenia makroekonomicznego. Dobre wyniki finansowe Benefitu w połączeniu z dużą ilością gotówki netto pozwalają ze spokojem patrzeć na powrót do wypłaty dywidend w obecnym roku i kolejnych latach – wyjaśnia Stepień. Biorąc pod uwagę zaskakująco dobre wyniki w ostatnich kwartałach oraz optymistyczne oczekiwania na kolejne kwartały, ocenia, że istnieje jeszcze pole do wzrostu kursu akcji spółki pomimo ostatnich zwyżek.

W czołówce średniaków, których akcje najmocniej zdrożały w tym roku, znajdziemy deweloperów mieszkaniowych, jak Develia czy Dom Development, których notowania kontynuowały rajd zapoczątkowany jeszcze jesienią 2022 r., wypracowując wysokie dwucyfrowe stopy zwrotu w 2023 r.

Jak tłumaczy Adam Anioł, analityk BM BNP Paribas, na zmianę nastawienia do deweloperów mieszkaniowych złożyło się kilka czynników. Wśród najistotniejszych należy wymienić przede wszystkim oczekiwane zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych przez RPP w otoczeniu słabnącej dynamiki inflacji. – Dodatkowo banki poluzowały kryteria przy wyliczaniu zdolności kredytowej, co przyniosło dodatkowy popyt ze strony kupujących wykorzystujących dług. Jednocześnie brak większego spadku cen nieruchomości, silny rynek najmu przy stabilizacji czy nawet spadku stawek lokat bankowych oraz rentowności obligacji, powoduje ponowne zwiększenie zainteresowania inwestycją na rynku nieruchomości. To, wraz z zapowiedziami programów wspierających sektor mieszkaniowy, w szczególności na rynku pierwotnym, przełożyło się na większy ruch w biurach sprzedaży deweloperów w ostatnich miesiącach. Ta przewaga czynników popytowych będzie zwiększać szanse na dalszy wzrost cen mieszkań – wyjaśnia.

Poza wzrostem cen lokali wskazuje, że wsparciem dla przyszłej rentowności spółek deweloperskich będzie obserwowana stabilizacja cen podwykonawców oraz materiałów. – Korzystna sytuacja na rynku surowców i podwykonawców uwidoczniła się w rezultatach spółek za I kwartał br., które okazały się bardzo dobre w szczególności pod kątem rentowności. Wymienione czynniki powinny zatem wspierać nie tylko wolumeny, ale także rentowność branży w kolejnych kwartałach – uważa Anioł. W ocenie eksperta mimo dynamicznego wzrostu notowań poprawa perspektyw na rynku mieszkaniowym nie została jeszcze w całości uwzględniona w cenach akcji. A to oznacza, że dobra passa deweloperów ma spore szanse na kontynuację w kolejnych miesiącach. Natomiast w krótkim terminie, po tak dynamicznych wzrostach, jakie miały miejsce w ostatnich tygodnia, trzeba liczyć się z korektą.

Rynek ma oczekiwania

Na celowniku znalazły się także akcje Grupy Pracuj, co przełożyło się na ponad 35-proc. stopę zwrotu od początku roku. – Wydaje się, że akcje Grupy Pracuj zostały niesprawiedliwie przecenione jesienią, a teraz inwestorzy dostrzegają, że wyniki mogą być nadal dość dobre, mimo obaw o spowolnienie rynku pracy – wskazuje Dominik Niszcz, analityk Trigon DM. Wyjaśnia, że spółka wprowadziła w tym roku podwyżki cen ogłoszeń zgodnie ze wzrostem średnich płac na rynku. – Dzięki temu uda się w dużym stopniu skompensować ubytek przychodów z tytułu spadku liczby ogłoszeń. Baza z I półrocza 2022 r., napędzana odbiciem po pandemii, była wysoka i trudno oczekiwać poprawy wolumenów w pierwszych kwartałach tego roku, ale później liczymy na poprawę. Co do zachowania kursu, to Grupa Pracuj jest postrzegana jako cykliczny podmiot, więc dużo zależy od oceny przez inwestorów perspektyw makroekonomicznych. Na plus warto przypomnieć, że od czasu IPO spółka zwiększyła udział przychodów powtarzalnych dzięki przejęciu Softgarden w Niemczech, co powinno docelowo zmniejszyć wahania wyniku, a więc i ryzyko inwestycyjne – przekonuje analityk.

Niesłabnącym popytem cieszą się w tym roku walory XTB, kontynuując pozytywny trend z 2022 r. Broker w imponującym tempie rozwija biznes, a wśród głównych motorów poprawy jest napływ nowych klientów. – Nowy rok XTB rozpoczęło od intensywnej akcji promocyjnej, która wygenerowała masowe zainteresowanie i skokowy przyrost użytkowników. W samym styczniu i lutym spółka otworzyła niemal 80 tys. nowych rachunków, co przebija rekordowe 67 tys. z pierwszego kwartału 2021 r., a po uwzględnieniu danych za marzec przyrost w pierwszym kwartale 2023 r. może wynieść 100 tys. – oczekuje Mateusz Chrzanowski, analityk Noble Securities. Wiadomo już, że w I kwartale przybyło ponad 104 tys. nowych klientów. Plany zarządu zakładające na ten rok pozyskiwanie minimum 40–60 tys. klientów kwartalnie, okazały się więc zbyt ostrożne. Analitycy zakładają, że XTB będzie regularnie pozyskiwał klientów w przedziale 50–100 tys. kwartalnie. Równocześnie, wobec postępującej normalizacji globalnej sytuacji gospodarczej, spodziewa się kontynuacji obniżania się zmienności rynkowej, wrażliwej na nieprzewidywalne zagrożenia systemowe.

Pierwsze tegoroczne miesiące przyniosły solidne zwyżki akcji Auto Partnera, ale w ostatnich tygodniach entuzjazm inwestorów wyraźnie osłabł. Dystrybutor części samochodowych w 2023 r. nie ma problemów z utrzymaniem wysokiego tempa wzrostu przychodów, ale wyniki znalazły się pod większą presją kosztów, co w I kwartale negatywnie przełożyło się na osiągane marże. Zarząd jednak zapewnia, że spadek rentowności miał przejściowy charakter.

Spółki z mWIG40 jako mniej obciążone ryzykami przekonały do siebie inwestorów

Średnie firmy są w mniejszym stopniu zależne od ryzyk, którymi obciążone są spółki z WIG20, w tym związanych ze specyfiką Skarbu Państwa jako akcjonariusza czy zmiennymi nastrojami inwestorów zagranicznych. Duży, 18-proc. udział w mWIG40 mają banki, które w tym roku radziły sobie ze zmiennym szczęściem. Hossa na budowlance czy deweloperce sprzyja Budimeksowi czy Dom Development. Dobre wyniki sprzyjają zmianie nastawienia do spółek wcześniej nieco pomijanych, jak Eurocash czy głównie Benefit Systems. Najbliższe miesiące będą wyzwaniem, co pokazują wyniki Grupy Azoty. Ciekawym przykładem w mWIG40 jest XTB, który zwykle zyskuje na podwyższonej zmienności i można spółkę zaklasyfikować do unikalnej kategorii firm defensywnych czy zachowujących się lepiej na zmiennym czy spadkowym rynku.

Ostatecznie jeżeli słabe dane z przemysłu czy słabnący konsument potwierdzą się w wynikach spółek czy danych makro, to byłby to argument za nieoczekiwaną szybszą obniżką stopy procentowej, choć przedwyborcza prosocjalna polityka rządu zdaje się zmniejszać prawdopodobieństwo tego scenariusza, tak jak i skrajnie pozytywny sentyment inwestorów indywidualnych.

Sobiesław Kozłowski dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities

Małe i średnie firmy beneficjentami popandemicznego odbicia w gospodarce

Indeksy średnich i małych spółek lepiej oddają strukturę krajowej gospodarki niż indeks blue chips. Większe branżowe zróżnicowanie umożliwia indeksowi średnich spółek zbliżenie się do wyników indeksu spółek mniejszych. Zarówno sWIG80, jak i mWIG40 wypracowały dodatnią stopę zwrotu w każdym z zakończonych czterech miesięcy br., co nie udało się indeksowi blue chips.

Wspólnym mianownikiem spółek z mWIG40 i sWIG80, które notują najwyższe stopy zwrotu od początku tego roku, sięgające kilkudziesięciu procent, jest ich powrót do normalności po okresie pandemii i ograniczeń z niej wynikających. Mowa tu o spółkach oferujących i obsługujących wycieczki zagraniczne oraz operatorów centrów treningowych. Relatywną siłę na tle indeksów wykazują też spółki z sektorów, którym pandemia nadała dodatkowego impulsu, jak dystrybutorzy i producenci z branży automotive, broker korzystający na zmienności czy dostawca komunikatora. Polska gospodarka wykazuje się dużą odpornością w obecnym okresie globalnego spowolnienia gospodarczego. Perspektywa poprawy dynamiki PKB w II połowie br. będzie wspierała notowania małych i średnich spółek, które w pierwszej kolejności korzystają na poprawie otoczenia makro.

Dariusz Świniarski zarządzający funduszami, Skarbiec TFI

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty