Średnie spółki tworzące mWIG40 kontynuują w tym roku dobrą passę, która zaczęła się już w końcówce 2022 roku. W ciągu niecałych pięciu tegorocznych miesięcy handlu indeks zwyżkował o ponad 12 proc., a od dołka z jesieni zeszłego roku ponad 33 proc., zostawiając w tyle WIG20. Na tak wysokich poziomach jak obecnie indeks średniaków nie przebywał od ponad roku.
Spółki na celowniku kupujących
W tym roku akcje większości „średniaków” poprawiły swoje notowania, a kursy firm cieszących się największym powodzeniem u inwestorów wzrosły o kilkadziesiąt procent. Najwięcej powodów do zadowolenia mają posiadacze akcji Benefit Systems, które w tym roku niemal podwoiły swoją wartość. Operator kart sportowych przekonał rynek szybko poprawiającymi się wynikami i perspektywami na dalszy rozwój. – Benefit w I kwartale bieżącego roku pokazał nie tylko spektakularny wzrost liczby kart sportowych, ale również wysoką (jak na sezonowo słabszy kwartał) marżę EBIT (powyżej 10 proc.). Warto zwrócić uwagę, że poprawa rentowności ma miejsce pomimo wysokiej inflacji – w szczególności w obliczu nowych, wyższych stawek czynszów od 2023 roku – zauważa – wskazuje Mikołaj Stępień, analityk DM BOŚ. Warto przypomnieć, że w całym 2023 r. na rynku polskim Benefit oczekuje wzrostu przyrostu kart o 180–200 tys. sztuk oraz karnetów B2C o około 30 tys. Na rynkach zagranicznych ma przybyć razem 100 tys. kart. Zarząd oczekuje dalszej, skokowej poprawy rentowności operacyjnej w całym roku, dzięki efektom dźwigni operacyjnej oraz rosnącemu wskaźnikowi ARPU (przychód na klienta). Jak zauważa ekspert, spółce mocno sprzyja zainteresowanie aktywnością fizyczną, które po pandemii pozostaje na wysokim poziomie. – Wysoki popyt na produkty spółki utrzymuje się pomimo wysokich podwyżek cen oraz trudnego otoczenia makroekonomicznego. Dobre wyniki finansowe Benefitu w połączeniu z dużą ilością gotówki netto pozwalają ze spokojem patrzeć na powrót do wypłaty dywidend w obecnym roku i kolejnych latach – wyjaśnia Stepień. Biorąc pod uwagę zaskakująco dobre wyniki w ostatnich kwartałach oraz optymistyczne oczekiwania na kolejne kwartały, ocenia, że istnieje jeszcze pole do wzrostu kursu akcji spółki pomimo ostatnich zwyżek.
W czołówce średniaków, których akcje najmocniej zdrożały w tym roku, znajdziemy deweloperów mieszkaniowych, jak Develia czy Dom Development, których notowania kontynuowały rajd zapoczątkowany jeszcze jesienią 2022 r., wypracowując wysokie dwucyfrowe stopy zwrotu w 2023 r.
Jak tłumaczy Adam Anioł, analityk BM BNP Paribas, na zmianę nastawienia do deweloperów mieszkaniowych złożyło się kilka czynników. Wśród najistotniejszych należy wymienić przede wszystkim oczekiwane zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych przez RPP w otoczeniu słabnącej dynamiki inflacji. – Dodatkowo banki poluzowały kryteria przy wyliczaniu zdolności kredytowej, co przyniosło dodatkowy popyt ze strony kupujących wykorzystujących dług. Jednocześnie brak większego spadku cen nieruchomości, silny rynek najmu przy stabilizacji czy nawet spadku stawek lokat bankowych oraz rentowności obligacji, powoduje ponowne zwiększenie zainteresowania inwestycją na rynku nieruchomości. To, wraz z zapowiedziami programów wspierających sektor mieszkaniowy, w szczególności na rynku pierwotnym, przełożyło się na większy ruch w biurach sprzedaży deweloperów w ostatnich miesiącach. Ta przewaga czynników popytowych będzie zwiększać szanse na dalszy wzrost cen mieszkań – wyjaśnia.