Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Obrady na szczycie w Szarm el-Szejk zdominowały listopadowe doniesienia w kwestiach klimatycznych. Wyniki konferencji COP27 nie zadowoliły większości orędowników walki ze zmianami klimatycznymi (ramka 1). Zdaniem Martina Kaisera, szefa niemieckiego oddziału Greenpeace, egipska prezydencja umożliwiła torpedowanie zdecydowanych działań państwom naftowym.
Istnieją obawy, że utrzymanie zachowawczej polityki przyniesie także przyszłoroczny szczyt, którego gospodarzem będą Zjednoczone Emiraty Arabskie. Mimo to według pełnomocnika prezydenta USA Johna Kerry’ego cel w postaci ograniczenia wzrostu średnich temperatur na świecie do 1,5 stopnia jest jeszcze możliwy do osiągnięcia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.