Indeksowi średniaków mocno pomagały rosnące o 12,5 proc. akcje Alior Banku. Walory ING Banku Śląskiego drożały o niemal 7 proc., a Millennium o 5 proc. Po niewielkiej korekcie do dynamicznej tendencji wzrostowej wróciły papiery PKP Cargo, które zwyżkowały o prawie 10 proc. O niemal 9 proc. w górę szły akcje Develii, przełamując kilkutygodniową tendencję boczną. Z niedawną zapaścią radzą sobie coraz lepiej papiery Wirtualnej Polski, rosnąc do środy o prawie 6 proc. Po niedźwiedziej stronie rynku wyróżniały się przeceniane o ponad 17 proc. akcje Mabionu. To efekt informacji o dużej stracie poniesionej przez amerykańską firmę Novavax, z którą Mabion kooperuje w produkcji szczepionki na covid. Po zwiększeniu dynamiki wzrostowej tendencji papierów Budimeksu w poprzednich dwóch tygodniach przyszedł czas na jej korektę, której wyrazem był niemal 5-proc. spadek walorów spółki. Nieoczekiwane wyłączenie bloku energetycznego w Jaworznie przyczyniło się do przedłużenia przeceny papierów Tauronu. Trzeci tydzień z rzędu taniały one po ponad 4 proc.
Paliwa trochę tańsze, metale drożeją
Poprzedni tydzień przyniósł mocną przecenę większości surowców energetycznych. W ostatnich dniach ciągu dalszego tej tendencji nie było, a wzrostowe odreagowanie okazało się dość mizerne. Do środy notowania amerykańskiej ropy WTI ulegały symbolicznym zmianom, a cena trzymała się w okolicach 90 dolarów za baryłkę, czyli na poziomie najniższym od lutego. Bardzo podobnie kształtowała się sytuacja na rynku europejskiej Brent, za baryłkę której trzeba było płacić nieco poniżej 95 dolarów. Powszechna jest opinia, że wzrostowa tendencja wyhamowała z powodu obaw o kondycję globalnej gospodarki. Równoważy to niepokojące doniesienia dotyczące ograniczeń dostaw surowca z Rosji. Po informacji o wstrzymaniu transportu rurociągiem Przyjaźń na Węgry, Słowację i do Czech, przejściowo na rynku pojawiła się mała panika, ale sytuacja szybko wróciła do normy. Spokojniej jest także na rynku gazu, którego notowania zniżkowały o około 2 proc., ale wciąż znajdują się na wysokim poziomie, bliskim rekordom z początku marca. O prawie 9 proc. w górę szły notowania węgla, ale trzeba pamiętać, że przecena z poprzedniego tygodnia wyniosła niemal 20 proc.
Można odnieść wrażenie, że rynek metali przemysłowych już wcześniej zdyskontował sporą część obaw związanych ze słabymi perspektywami światowej gospodarki i obecnie znajduje się w fazie wzrostowego odreagowania niedawnej przeceny. Notowania kontraktów terminowych na miedź zwyżkują od czterech tygodni, łącznie o 15 proc. Należy jednak pamiętać, że miedź jest wciąż o 19 proc. tańsza niż na początku roku, a od marcowego szczytu do połowy lipca potaniała aż o 30 proc. O zmianie trendu wciąż trudno mówić. Od poziomu najniższego od drugiej połowy czerwca starają się oderwać notowania aluminium, ale idzie to znacznie słabiej, niż w przypadku miedzi. Srebrny metal drożał do środy o nieco ponad 1 proc. O ponad 1 proc. w górę szły także notowania rudy żelaza, ale cena złomu zwyżkowała o prawie 4 proc. Wzrostowe odreagowanie kontynuuje pallad, drożejąc o ponad 5 proc. Czwarty tydzień z rzędu w górę idą notowania platyny, ale tym razem zwyżka sięgała jedynie 1,5 proc. Z osłabienia dolara wciąż korzysta złoto, którego notowania idą w górę czwarty tydzień z rzędu, tym razem o ponad 1 proc., a podkreśleniem tej tendencji jest powrót ceny kruszcu powyżej 1800 dolarów za uncję. Notowania srebra, jak zazwyczaj, poruszają się bardziej dynamicznie, do środy szły w górę o ponad 4 proc.
Spadkowej tendencji nie zmieniły niewielkie zwyżki cen sporej części towarów rolnych. Pszenica drożała do środy o prawie 3 proc., ale odbywało się to nie bez przeszkód. O ponad 2 proc. w górę szły ceny soi, a kukurydzy o niemal tyle samo. Budzący u nas spore emocje cukier drożał na światowych giełdach o 1,5 proc. Cena kawy zwyżkowała o ponad 5 proc., a kakao drożało o 3 proc. Po kilku tygodniach silnej przeceny o ponad 15 proc. w górę poszły ceny drewna. Jak widać, nie tylko u nas „poważnie” myśli się o zimowym ogrzewaniu.