#WykresDnia: Niemieckie rentowności w dół

Niemieckie 10-letnie oczekiwania inflacyjne (mierzone obligacjami powiązanymi z inflacją) spadły do 2,09 proc. z powodu obaw o recesję i słabości strukturalnych.

Publikacja: 06.07.2022 09:16

#WykresDnia: Niemieckie rentowności w dół

Foto: PAP/EPA

parkiet.com

Rentowności niemieckich obligacji skarbowych spadły we wtorek, ponieważ nowe obawy o perspektywy gospodarcze dla strefy euro podsyciły oczekiwania na wolniejsze zacieśnianie polityki pieniężnej, podczas gdy luka między rentownościami Niemiec a południową Europą zwiększyła się.

Giełdy spadły, a euro spadło do minimum dwóch dekad, gdy kolejny wzrost cen gazu ziemnego ponownie rozpalił obawy o kondycję gospodarki.

Inwestorzy obawiali się recesji z powodu inflacji i ograniczyli oczekiwania dotyczące przyszłych podwyżek stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Rynki pieniężne wyceniają około 130 pb podwyżek stóp EBC do końca roku, w porównaniu ze 140 pb w poniedziałek.

Tymczasem niemieckie koszty kredytu spadły o około 40 punktów bazowych (pb) w ciągu trzech sesji. Rentowność niemieckich 10-letnich obligacji spadła we wtorek o 15 pb do 1,172 proc. po podwyżce o 11 pb w poniedziałek. Osiągnęły najniższy poziom od 1 czerwca w zeszłym tygodniu na poziomie 1,163 proc., po osiągnięciu najwyższego poziomu od stycznia 2014 r. w połowie czerwca na poziomie 1,926 proc..

– Nadal jesteśmy nieco pozytywnie nastawieni do Bundów (ceny), jeśli chodzi o oczekiwania, że EBC może nie spełnić oczekiwanego zacieśnienia polityki pieniężnej – powiedziała Hetal Mehta, starsza ekonomistka europejski w dziale prawnym i generalnym ds. zarządzania inwestycjami (LGIM).

Ceny obligacji poruszają się odwrotnie do rentowności.

Aktywność we Włoszech i w hiszpańskich sektorach usług ponownie zwolniła w czerwcu, przy spadającym popycie. Rentowność włoskich 10-letnich obligacji skarbowych spadła o 6 punktów bazowych do około 3,26 proc., podczas gdy różnica między rentownościami 10-letnich włoskich i niemieckich obligacji wzrosła o 6 punktów bazowych do 208 punktów. Oscylowała między 190 a 215 pb po tym, jak w połowie czerwca EBC zadeklarował swoje wsparcie dla peryferii Unii. Spready Hiszpanii i Portugalii również rozszerzyły się odpowiednio o około 3 pb i 4 pb. Największy udziałowiec EBC, niemiecki Bundesbank, przedstawił w poniedziałek warunki udzielenia nowego wsparcia najbardziej zadłużonym krajom strefy euro po tym, jak sprzeciwił się takiej pomocy na nadzwyczajnym spotkaniu w zeszłym miesiącu.

Niektórzy analitycy byli przekonani, że EBC zrealizuje swój plan ogłoszony w połowie czerwca, dotyczący rozwiązania problemu fragmentacji rynków obligacji strefy euro – nadmiernego rozszerzenia spreadów między rentownościami bazowymi i peryferyjnymi, co może utrudnić transmisję polityki pieniężnej w całym bloku.

– Nie spodziewamy się, że spready między rentownościami obligacji bazowych i peryferyjnych zbytnio się rozszerzą lub zawężą w stosunku do obecnych poziomów przed następnym posiedzeniem EBC – przekonywała Mehta. – Inwestorzy chcą najpierw zobaczyć, czy bank centralny wymyśli wiarygodne narzędzie do zwalczania fragmentacji – dodała.

Analitycy podkreślili, że niedawny spadek stóp nominalnych był częściowo spowodowany spadkiem progów rentowności – miernika oczekiwań inflacyjnych mierzonych różnicą rentowności między zadłużeniem chronionym przed inflacją a zadłużeniem nominalnym.

10-letnie stopy rentowności w Niemczech wyniosły 2,095 proc. w poniedziałek, po tym jak w piątek osiągnęły najniższy poziom od 28 lutego i wynosił 2,019 proc.. Od końca kwietnia spadły o około 70 pb.

Również oczekiwania inflacyjne w USA, zgodnie z 10-letnim progiem inflacji według danych Rezerwy Federalnej St. Louis (FRED), spadają do najniższych poziomów od września 2021 r. pod koniec wtorkowej sesji w Ameryce Północnej. Wskaźnik inflacji ostatnio przeciął poziom 2,30 proc., odwracając poprzednie odbicie od rocznego minimum 2,33 proc.. Ostatnio obniżone oczekiwania inflacyjne nie wykluczają obaw inflacyjnych, ponieważ odwrócenie krzywej dochodowości 2-letnich i 10-letnich obligacji skarbowych wydaje się wskazywać na globalne spowolnienie gospodarcze.

Kryzys energetyczny w Niemczech, susza we Włoszech i ponure perspektywy gospodarcze Banku Anglii były ostatnimi katalizatorami, które napędzały nieszczęście gospodarcze. Dodatkowo mocne wzrosty amerykańskich zamówień na towary za maj również wzbudziły obawy przed agresywnymi podwyżkami stóp Fed i przyczyniły się do załamania rynku. Nowe zamówienia na towary produkowane w USA wzrosły bardziej niż oczekiwano w maju, przeciwstawiając się mnóstwu ostatnich danych wskazujących na osłabienie gospodarki i podkreślając, że popyt na produkty pozostaje silny, nawet gdy Rezerwa Federalna agresywnie zaostrza warunki finansowe.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty