Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wiener Boerse, nawet razem z pozostałymi trzema giełdami należącymi do holdingu CEESEG, pod względem kapitalizacji oraz liczby spółek została już dawno pobita przez GPW. Wciąż jest jednak liczącym się graczem w naszym regionie, który współpracuje z wieloma mniejszymi parkietami. Analitycy postrzegają ewentualny związek z Warszawą jako dużą szansę dla Wiednia.
Rozmowy o współpracy warszawskiej GPW oraz zbudowanego wokół Wiener Boerse holdingu CEE Stock Exchange Group (CEESEG) spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem wielu finansistów. – Będę szczęśliwy, jeśli to przyniesie owoce. Jestem całkowicie za stworzeniem dużego centrum tradingowego dla Europy Środkowo-Wschodniej i myślę, że Warszawa byłaby na to bardzo dobrym miejscem – twierdzi Andreas Treichl, prezes Erste Group Banku, drugiego pod względem wielkości akcjonariusza CEESEG. – Połączenie obu giełd miałoby sens. Konsolidacja operatorów giełdowych w regionie to naturalny trend, który powinien być kontynuowany – mówi Herbert Stepic, prezes Raiffeisen Bank International.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
I półrocze to czas mocnego wzrostu kursów akcji deweloperów, choć wyraźna poprawa koniunktury na rynku mieszkaniowym spodziewana jest jesienią. Zdaniem analityków, potencjał wzrostu wycen wybranych firm jeszcze się nie wyczerpał.
Ostatnie dni na rynkach to raczej dryfowanie indeksów akcji niż przejaw jasnego trendu. W dłuższym terminie oczywiście mamy niemal wszędzie ruchy wzrostowe. Pytanie, czy obecne zagrożenia i dość wymagające wyceny w USA nie wykoleją rynków na jakiś czas.
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.