- Inwazja PC
- KGHM
- Rovese (lipcowe WZA)
- PGNiG
- PKO?BP
Większa świadomość inwestorów indywidualnych
Coraz większa liczba drobnych akcjonariuszy bierze udział w walnych zgromadzeniach. Zaczynają zdawać sobie sprawę, że mogą mieć wpływ na przebieg obrad i wynik głosowania. Jest to widoczne zwłaszcza w tych firmach, które borykają się z problemami (m.in. DM IDMSA) lub tam, gdzie próbuje się przegłosować niekorzystne dla drobnych inwestorów projekty (np. uchwała motywacyjna w Bomi czy tania emisja akcji w celu sfinansowania zakupu spółek należących do Michała Sołowowa w Rovese). – W przypadku Rovese indywidualni inwestorzy co prawda kierowali wiele krytycznych uwag względem projektów uchwał, gorzej było natomiast z ich obecnością na WZA. Z kolei fundusze pojawiły się, ale zachowywały się zupełnie biernie. Ich aktywność sprowadzała się w zasadzie wyłącznie do głosowania i robienia frekwencji. Dopiero działania SII wymusiły na spółce ujawnienie informacji o planowanej bardzo dużej jak na tę firmę operacji – relacjonuje Cieślak z SII. Jednak – jak przyznają przedstawiciele samych funduszy – instytucje nadal biorą udział w walnych zgromadzeniach dotyczących głównie podziału zysku.
Opinie
Jarosław Lis, zarządzający w BPH TFI
Uczestnictwo w walnych zgromadzeniach jest piętą achillesową funduszy. Jednak wraz z rozwojem rynku ten aspekt będzie się poprawiać. Na razie rzeczywistość jest taka, że brakuje osób, które by się tym zajęły w ramach stałych obowiązków, lub podmiotów zewnętrznych profesjonalnie zajmujących się obsługą WZ. Dlatego instytucje uczestniczą tylko w strategicznych dla siebie obradach – dotyczących podziału zysku oraz znaczących zmian statutowych. W przypadku spółek Skarbu Państwa, sprawę dywidendy przesądza decyzja głównego akcjonariusza. Głos pozostałych inwestorów ma marginalne znaczenie. W tych spółkach zauważa się instrumentalne traktowanie możliwości udzielenia przez zarządy odpowiedzi na piśmie. Zarządy boją się narazić skarbowi i stosują ją nagminnie.
Mirosław Kachniewski, prezes SEG
Przepisy nie do końca jasno regulują, jakie informacje spółka może przekazywać na WZ, nie naruszając równego dostępu akcjonariuszy. Obecnie SEG prowadzi działania mające na celu wypracowanie jednolitej interpretacji przepisów w tym zakresie. Wtedy będzie wiadomo, jakie kwestie mogą być dyskutowane na WZ, a które powinny być rozpatrywane w innym trybie. Dzięki temu uda się uniknąć frustracji tak po stronie akcjonariuszy, jak i zarządów spółek, a to z kolei powinno zachęcać akcjonariuszy do szerszego udziału w obradach. Zakres dopuszczalnej dyskusji na WZ to skomplikowana sprawa. Jeśli pytania dotyczą wyjaśnienia kwestii niezbędnych dla podjęcia uchwał, to udzielenie odpowiedzi wydaje się konieczne. Ale jednocześnie, gdy kwestia jest istotna, to pojawia się pytanie, czy można ją ujawnić na WZ, a nie w trybie raportu bieżącego.
?Pozytywna ocena (21 walnych):
Tauron – władze odpowiadały na pytania dotyczące porządku obrad i złożyły deklarację ustosunkowania się do niezwiązanych z porządkiem obrad po walnym
BZ WBK – za konkretne odpowiedzi zarządu i umożliwienie udziału przez internet
PBO Anioła – rzeczowa dyskusja, spółka chętnie odpowiadała na wszystkie zadawane pytania
Colian - za rzeczową dyskusję i szybką publikację już na poziomie raportu ESPI z uchwałami informacją, że pytania i odpowiedzi udzielone podczas ZWZ można znaleźć na stronie internetowej spółki
Boryszew - rzeczowa dyskusja, spółka chętnie odpowiadała na wszystkie zadawane pytania
Impexmetal - rzeczowa dyskusja, spółka chętnie odpowiadała na wszystkie zadawane pytania
JSW – podczas walnego merytoryczna rozmowa, na której cieniem kładzie się kuriozalna podważenie legitymacji SII do zadawania pytań przed WZ
Pepees – rzeczowa dyskusja, część odpowiedzi udzielona, bądź doprecyzowana po WZ
Mostostal Warszawa - rzeczowa dyskusja, spółka chętnie odpowiadała na wszystkie zadawane pytania
Cyfrowy Polsat - rzeczowa dyskusja, spółka chętnie odpowiadała na wszystkie zadawane pytania
Bomi -3 razy – za otwartość władz spółki wobec inwestorów, które udzielały informacji na każdy temat. Na część pytań odpowiedzi przekazano po walnym.
Eurocash - merytoryczna i rzeczowa dyskusja, spółka chętnie odpowiadała na wszystkie zadawane pytania
Gant Development - rzeczowa dyskusja, spółka chętnie odpowiadała na wszystkie zadawane pytania
EKO Holding - rzeczowa dyskusja, spółka chętnie odpowiadała na wszystkie zadawane pytania
Polimex-Mostostal - rzeczowa dyskusja, spółka chętnie odpowiadała na wszystkie zadawane pytania
PBG - rzeczowa dyskusja, spółka chętnie odpowiadała na wszystkie zadawane pytania, jedna z odpowiedzi została przekazana po obradach w formie raportu bieżącego
Gremi Solution - rzeczowa dyskusja, spółka chętnie odpowiadała na zadawane pytania, odpowiedzi opublikowała także po walnym (SII skierowało do spółki pytania jeszcze przed obradami)
Bioton (poprawa wobec ub.r. strzałka w górę) – na WZ obecnych było dwóch członków zarządu w odróżnieniu od ub.r., kiedy nie było nikogo; nie było problemów z komunikacją
Europejski Fundusz Hipoteczny (EFH) - (WZ z września) – Rzeczowa dyskusja. Niemniej z racji realizowanego audytu na część pytań zarząd nie był w stanie udzielić wiążących odpowiedzi.
Neutralna ocena (7 walnych):
PKN Orlen – zarząd nie unikał dyskusji, ale jego odpowiedzi były dość ogólne. Deklarował gotowość do uszczegółowienia odpowiedzi po WZ.
PGE – przed WZ sygnalizowano akcjonariuszom, że Zarząd nie będzie odpowiadał na pytania podczas obrad, ale na część pytań odpowiedział przedstawiciel IR w kuluarach, a na pozostałe przesłał odpowiedź mailem.
Rovese (WZ z września) – spółka zaprezentowała część danych, których nie chciała ujawnić na WZ w lipcu, przekazała te informacje również w raporcie bieżącym. Resztę danych finansowych na temat przejmowanych spółek przekaże w kolejnych tygodniach. W ocenie SII zarząd powinien przygotować je już w komunikacie dotyczącym umowy nabycia spółek.
DM WDM (poprawa wobec ub.r. – można zaznaczyć strzałką w górę) – nowy członek przerywał obrady, by przygotować się do odpowiedzi na zadane pytanie; rzeczowa dyskusja; minus za zablokowanie przez największych akcjonariuszy proinwestorskiego projektu eliminującego kwora dotyczące możliwości obradowania przez walne
Petrolinvest – Spółka chętnie odpowiadała, choć ogólnikowo. Nie znała odpowiedzi na część istotnych pytań zadanych na WZ. Niemniej odpowiedzi przekazała po WZ w formie raportu bieżącego. Problem kosztów związanych z nabyciem koncesji ponownie pozostał niewyjaśniony.
LST Capital – wątpliwości, które miało SII rozwiązały się przed WZ. Zatem walne przebiegało praktycznie bez dyskusji.
Europejski Fundusz Hipoteczny (EFH) - (WZ z lipca) – Nowy Zarząd z racji krótkiego pełnienia obowiązków nie był w stanie udzielić wielu odpowiedzi. Odpowiedzi udzielono jednak po WZ w formie raportu bieżącego.
Negatywna ocena (7 walnych):
Inwazja PC – Walne rozpoczęło się ze znacznym opóźnieniem, obecni w Kancelarii Notarialnej czekali na Prezesa Zarządu, który musiał dopiero przywieźć wszystkie potrzebne dokumenty do jego przeprowadzenia. W trakcie obrad wyraźnie można było odnieść wrażenie, że organizowane ono jest na ostatnią chwilę.
PKO BP - Według oceny SII zarząd powinien odpowiedzieć podczas obrad na bezwzględną większość zadanych pytań, podczas, gdy Zarząd nie był zbyt chętny do merytorycznej dyskusji. Odpowiedzi, ale nie wszystkie przekazano po walnym
PGNiG – Akcjonariuszowi, który przebył pół Polski prezes nie chcąc nawet odsłuchać wszystkich pytań, z góry zakomunikowała, że na żadne z nich podczas obrad nie odpowie, bo naruszyłaby równy dostęp akcjonariuszy do informacji. Odpowiedzi udzielono w raporcie bieżącym po WZ.
Anti – władze nie potrafiły sensownie i merytorycznie wyjaśnić nieprawidłowości w polityce informacyjnej spółki, o których SII zawiadamiało KNF. Nie miały sobie nic do zarzucenia. Jedynym plusem proinwestorska postawa przedstawiciela przyszłego większościowego akcjonariusza.
KGHM – za brak odpowiedzi na 6 postawionych pytań związanych z rozpatrzeniem sprawozdań finansowych. Według SII niektóre z nich były na tyle ogólne, że zarząd winien znać odpowiedź i udzielić ich bezpośrednio podczas obrad. Tymczasem już przed obradami zakomunikowano, że Prezes nie będzie odpowiadał na żadne pytania zadane podczas WZ. Odpowiedzi udzielono raportem bieżącym po WZ.
Rovese (WZ z lipca) –Spółka nie chciała ujawnić kluczowych informacji o bieżącej sytuacji finansowej spółek, które miały być nabyte ze środków pozyskanych z emisji; W ocenie SII zarząd powinien przygotować je już w komunikacie dotyczącym umowy nabycia spółek.
DM IDM SA – zwołanie WZA na godzinę 8 rano utrudniało akcjonariuszom dotarcie na obrady. Przewodniczący zaraz po rozpoczęciu obrad ogłosił kilkudniową przerwę i znowu – mimo krytycznych uwag inwestorów mniejszościowych – zwołano je na wczesną poranną godzinę. Po wznowieniu obrad pierwszym punktem była kolejna przerwa do godziny 16. W ocenie SII przerwy były bezzasadne. Sama dyskusja podczas wznowionych obrad przebiegała jednak poprawnie.