Skończył się sezon publikowania wyników i znamy sytuację finansową wszystkich spółek giełdowych. W kontekście spowolnienia gospodarczego przyjrzeliśmy się firmom mającym najlepszy stosunek środków pieniężnych i innych aktywów pieniężnych (gotówki) do zobowiązań. Należy jednak mieć na uwadze, że analizowane przez nas dane pokazują stan na koniec czerwca. Obecnie kończy się III kwartał i wartości te mogły się już zmienić.
Gotówka to nie wszystko
Czy wskaźnik gotówki do zadłużenia ogółem może pokazać, które spółki są bezpieczne w obliczu pogarszającej się koniunktury? – Wskaźnik ten może być pomocny, ale jest tylko pewnym przybliżeniem. Bywa, że rentowna spółka, wykazująca zysk na poziomie rachunków i strat, bankrutuje z powodu ujemnych przepływów na działalności operacyjnej. Takim klasycznym przypadkiem są spółki deweloperskie, które mogą wykazywać zysk na poziomie rachunków zysków i strat, ale nie mieć gotówki – mówi Sobiesław Kozłowski, ekspert ds. rynków akcji w DM Raiffeisen Banku.
Jak podkreśla, dużo zależy od branży i trudno wskazać jednoznaczną wartość tego wskaźnika, która zwiastowałaby problemy finansowe. – Na przykład relatywnie wysoki poziom gotówki w stosunku do zobowiązań mają spółki wierzytelnościowe, co wynika z charakterystyki ich branży – wyjaśnia Kozłowski.
Również firmy finansowe mogą pochwalić się dużą wartością tego wskaźnika. Świadczą o tym wysokie miejsca w naszym zestawieniu takich spółek jak PBS?Finanse czy Quercus TFI, których wartość gotówki odpowiednio 4,7- i 3,2-krotnie przekraczała zobowiązania. Jak zaznacza Mateusz Namysł z działu analiz DM BGŻ, w przypadku długoterminowego zadłużenia ważne są perspektywy spółki co do generowania dodatnich przepływów pieniężnych. Ważne są zatem nie tylko dodatnie, ale także powtarzalne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.
– Warto pamiętać, że takie wskaźniki odnoszą się do danych historycznych, a zmiany cen akcji po zakupie zależą od tego, jakie spółka będzie osiągała wyniki w przyszłości. Ponadto zawsze można stracić pieniądze na spółce, która ma świetne wskaźniki zadłużenia, ale jest przewartościowana – ostrzega Namysł.