Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inwestorzy stopniowo wycofują kapitał zainwestowany na rynkach wschodzących
Inwestorzy stopniowo wycofują kapitał zainwestowany na rynkach wschodzących. – Od początku roku z parkietów akcji odpłynęło aż 58 mld dolarów – wynika z wyliczeń BofA Merrill Lynch. Wyniki najnowszej (wrześniowej) ankiety przeprowadzanej przez bank w ponad 50 krajach wśród zarządzających funduszami pokazują, że nastawienie nadal się pogarsza – odsetek funduszy niedoważających region wzrósł do rekordowego poziomu 34 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.