Złoto
Oczekiwania dotyczące podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych mogą przekładać się na dalsze spadki cen szlachetnego metalu.
DAX
Poprawiające się wskaźniki z niemieckiej gospodarki i szansa na dalsze luzowanie polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny (EBC) powinny symulować zwyżki cen akcji.
Maciej Morawski
HighSky Brokers
EUR/USD
Kurs porusza się w silnym trendzie spadkowym. Kontynuacja jest uzależniona od grudniowych decyzji EBC oraz Fed. Oczekiwane przez rynek decyzje (łagodzenie polityki monetarnej w Europie i podwyżka stóp w USA) mogą sprowadzić kurs poniżej tegorocznych minimów.
Miedź
Notowania metali przemysłowych pozostają pod presją możliwej podwyżki stóp w USA i relatywnej słabości chińskiej gospodarki. W listopadzie kurs miedzi był ponownie najniżej od sześciu lat. Na wykresie jest widoczna przestrzeń do dalszych spadków.
Dow Jones Industrial
Bliskość szczytów i podwyżka stóp procentowych może skłonić do realizacji zysków. Amerykańskie parkiety nie powinny być beneficjentem poszerzania europejskiego QE. Spółkom może ciążyć wysoki kurs dolara w szczególności w relacji do euro.
Andrzej Kiedrowicz
Easy Forex
GBP/USD
Brak konkretów ze strony Banku Anglii odnośnie do rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych vs. nadchodząca w grudniu podwyżka w USA mogą dołować kurs. Trwałe przebicie naruszonego ostatnio psychologicznego poziomu 1,50 może przyspieszyć spadki.
Złoto
Jeśli Fed dokona podwyżki stóp w grudniu, ale zarazem odłoży w czasie kolejne ruchy, motywując to koniecznością zbadania negatywnych efektów podwyżki na ekonomię i rynki finansowe, powinniśmy zobaczyć korektę wzrostową na mocno wyprzedanym złocie.
DAX
Szeroko oczekiwane dalsze zwiększenie stymulacji monetarnej ze strony Europejskiego Banku Centralnego (EBC) powinno wspierać indeks, który z powodzeniem kontynuuje dwumiesięczną falę wzrostową w kierunku 11 800 punktów.
Marcin Kiepas
Admiral Markets
JPY/KRW
W ostatnich dniach para ta obroniła dołki z końca października i początku listopada. To zapowiada wzrost przynajmniej do listopadowego maksimum, który to poziom jest przepustką do jeszcze mocniejszego ruchu w górę.
Cukier
Kurs po odbiciu od dna pod koniec sierpnia br. mocno pnie się do góry. Anomalie pogodowe, które w ostatnim czasie się nasiliły, w tym przede wszystkim susza w Indiach, powinny powodować wzrost cen cukru.
DAX
Podtrzymuję longa na DAX-a. Zakładam, że dalsze luzowanie polityki monetarnej przez EBC, przy oczekiwanym dość gołębim komunikacie towarzyszącym pierwszej od lat podwyżce stóp w USA, zapewnią niemieckiej giełdzie dobrą końcówkę roku.
Colin Cieszynski
CMC Markets
EUR/USD
Euro spada, ale pozostaje powyżej lokalnego dna z lutego (1,0475). Stymulacje EBC i wybory w Hiszpanii mogą być już w cenach. Oczekiwane podniesienie stóp w USA ze wskazaniem gołębiego nastawienia na przyszłość rodzi potencjał odwrócenia spadków.
Miedź
Miedź spada od sześciu miesięcy i może być już gotowa do odbicia w chwili, gdy chińscy producenci wspominają o zmniejszeniu podaży. Z punktu widzenia analizy technicznej cena miedzi jest już bardzo wyprzedana.
Dow Jones Industrial
Ostatnio indeks stał się słabszy od DAX, ponieważ traderzy z USA są mniej aktywni przed posiedzeniem Fedu. Po decyzji istnieje potencjał ruchu celem wyrównania różnicy z niemieckim indeksem i możliwość przetestowania szczytu z maja.
Tomasz Regulski
Raiffeisen Polbank
EUR/PLN
Relatywnie wysokie poziomy kursu, w dużej mierze zdyskontowane podwyżki stóp procentowych w USA i negatywne czynniki krajowe, jak również wsparcie ze strony łagodnej polityki EBC sprzyjają nieco niższym poziomom kursu pary na koniec roku.
Olej palmowy
Zjawisko El Nino będzie negatywnie wpływać na podaż oleju palmowego w 2016 r. w Indonezji i Malezji, które są jego największymi producentami, co powinno prowadzić do wzrostu cen.
mWIG40
W listopadzie nastąpiła kumulacja negatywnych czynników dla warszawskiego parkietu, które zostały już uwzględnione w wycenach spółek, dlatego grudzień powinien przynieść umiarkowane odreagowanie oraz wzrost notowań.
Marek Rogalski
DM BOŚ
USD/NOK
Połączenie utrzymania stóp przez Norges Bank na grudniowym posiedzeniu, wraz z możliwymi niespodziankami ze strony OPEC, może zwrócić większą uwagę rynku na norweską koronę.
Złoto
Cena złota wciąż ma przed sobą perspektywy zniżki, nie tylko ze względu na siłę dolara. Niski popyt na złoto w Indiach, a także odpływ kapitału z funduszy opartych na złocie na Zachodzie świadczy o tym, że inwestorzy i konsumenci nie wierzą w złoto jako bezpieczną przystań.
BIST-100
Geopolityka wciąż powoduje, że tureckie aktywa są pomijane przy globalnej alokacji. To nie powinno zmienić się w grudniu. Oczekujemy więc, że główny indeks giełdy w Stambule zanotuję przecenę.
Krzysztof Wańczyk
ING Securities
USD/PLN
Rozbieżne polityki monetarne banków centralnych USA i Polski mogą w dalszym ciągu wypychać kurs USD/PLN na wyższe poziomy. Katalizatorem wzrostu będzie grudniowa podwyżka stóp w USA oraz dalsze gołębie nastawienie krajowej RPP.
Ropa WTI
Grudniowe posiedzenie kartelu OPEC raczej nie przyniesie żadnych decyzji ws. ograniczenia produkcji surowca. Nadpodaż czarnego złota może się utrzymywać w kolejnych miesiącach, tym bardziej że mamy ciepłą zimę.
Shanghai B-Share
Ostatnie raporty makro z Chin wskazują na stabilizację sytuacji w sektorze usług i przemysłu, dlatego prawdopodobnie nie będzie dużego odchylenia w dół od tegorocznych prognoz wzrostu PKB na poziomie 7 proc. To powinno wesprzeć rynek akcji.