W grudniu ranking faworytów bez większych zmian

Analitycy znów popisali się niesamowitym wyczuciem. W listopadzie cała ósemka ponownie osiągnęła dodatnie stopy zwrotu. Dziś publikujemy prognozy dla walut, surowców i giełd na końcówkę roku.

Aktualizacja: 05.12.2015 00:53 Publikacja: 04.12.2015 13:00

W grudniu ranking faworytów bez większych zmian

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała Waldemar Kompała

Trwa fantastyczna passa portfela foreksowego „Parkietu". W listopadzie, kolejny raz z rzędu, wszyscy analitycy biorący udział w rywalizacji wypracowali zysk. Skuteczność sygnałów inwestycyjnych sięgnęła aż 75 proc. (w ubiegłym miesiącu było podobnie – red.), co oznacza, że średnio trzy na cztery pozycje były trafione. Uśredniona stopa zwrotu ośmiu portfeli sięgnęła 3,26 proc. (stopa zwrotu nieuwzględniająca dźwigni finansowej – red.).

W tym miesiącu liderem rankingu został Andrzej Kiedrowicz (Easy Forex). Kluczem do sukcesu było otwarcie dwóch krótkich pozycji – na parze walutowej EUR/USD, ropie naftowej WTI – oraz jednej długiej na niemieckim indeksie giełdowym DAX. Po rozłożeniu kapitału na trzy równe części tak skonstruowany portfel pozwolił zarobić aż 6,34 proc.

Drugie miejsce na podium należy do zespołu analityków DM mBanku (Kamil Maliszewski oraz Szymon Zajkowski). Wynik portfela w listopadzie to 4,89 proc. Zdobywcą trzeciej lokaty jest Marcin Bogusz (HFT Brokers), który zarobił 4,45 proc. Sprawdźmy, jak prezentują się prognozy analityków na grudzień.

Akcje dadzą zarobić

Listopad był drugim z rzędu miesiącem mocnego odbicia na giełdzie naszych zachodnich sąsiadów. Tym razem niemiecki DAX zyskał 4,9 proc., co przewidziało aż pięciu analityków ankietowanych przez „Parkiet". W grudniu „tylko" trzech ekspertów podtrzymuje zdanie, że zajęcie długiej pozycji (long) na DAX pozwoli osiągnąć miesięczny zysk. Taki kierunek proponują: Marcin Bogusz, Marcin Kiepas (Admiral Markets) oraz Andrzej Kiedrowicz. Wskazują kilka argumentów przemawiających za kontynuacją zwyżek w Niemczech, m.in. poprawę wskaźników gospodarczych. Hasło powtarzane przez całe trio jak mantra to „luzowanie ilościowe". Analitycy są zgodni: oczekiwane zwiększenie skali programu skupu aktywów prowadzonego przez EBC będzie stanowić wodę na młyn dla giełdy we Frankfurcie.

Mieszane oceny zbiera natomiast giełda amerykańska. Według Colina Cieszynskiego (strateg CMC Markets), który debiutuje w portfelu foreksowym, w grudniu można liczyć na zwyżkę Dow Jones Industrial Average (pozycja long). Analityk widzi szansę na przetestowanie majowych szczytów indeksu amerykańskich blue chips. Przeciwnego zdania jest Maciej Morawski (HighSky Brokers). Mówi, że zbliżająca się wielkimi krokami podwyżka stóp procentowych w USA skłoni inwestorów do częściowej realizacji zysków wypracowanych na Wall Street.

Krzysztof Wańczyk z ING Securities zainteresował się giełdą w Chinach (Shanghai B-Share Index). Przekonuje, że stabilizacja sytuacji w sektorze usług i przemysłu będzie wspierać koniunkturę na rynku akcji.

W opinii Michała Pietrzycy (zespół DM BOŚ) ciekawą propozycją na końcówkę roku jest parkiet w Stambule. Uważa, że główny indeks BIST-100 pogłębi ruch w dół.

Obiektem zainteresowania Tomasza Regulskiego (zespół Raiffeisen Polbanku) stał się rodzimy mWIG40. Analityk oczekuje, że po fatalnym listopadzie w grudniu indeks „średniaków" zacznie nadrabiać stracony dystans.

Dolar najczęściej trafia do portfela

Najczęściej analizowaną walutą niezmiennie pozostaje amerykański dolar. Tym razem pary dolarowe wytypowało pięciu specjalistów. Maciej Morawski spodziewa się kontynuacji trendu spadkowego na najbardziej płynnym rynku, jakim jest EUR/USD. Przeciwnego zdania jest Colin Cieszynski. Argumentuje, że czynniki przemawiające za spadkami kursu są w znacznej mierze zdyskontowane, a więc istnieje potencjał odwrócenia się trendu eurodolara.

Andrzej Kiedrowicz oczekuje umocnienia „zielonego" względem brytyjskiego funta. Założenie to opiera w głównej mierze na oczekiwaniach dotyczących rozbieżnej polityki pieniężnej prowadzonej w Bank of England i EBC. Brak konkretów ze strony Wyspiarzy odnośnie do możliwego rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych oraz zbliżający się jastrzębi ruch Fedu mają wywoływać presję na spadek notowań pary GBP/USD.

Podobną argumentację, tyle że w kontekście przeciwstawnej polityki NBP oraz Fedu, prezentuje Krzysztof Wańczyk z ING Securities. Scenariusz bazowy, zakładający obniżki stóp w Polsce przy jednoczesnej podwyżce w USA, ma według niego „wypychać" kurs USD/PLN na wyższe poziomy.

Marek Rogalski (zespół DM BOŚ) uważa, że w grudniu warto zwrócić uwagę na norweską koronę, która powinna się umocnić względem dolara.

Najbardziej egzotyczny rynek – z punktu widzenia polskiego inwestora – śledzi Marcin Kiepas. Szef zespołu Admiral Markets spodziewa się umocnienia japońskiego jena względem południowokoreańskiego wona (long JPY/KRW).

Surowce – w górę czy w dół ?

Tradycyjnie obszarem, który poróżnił analityków, jest rynek surowców. Pierwszy przykład z brzegu to złoto. Według Andrzeja Kiedrowicza powinniśmy zobaczyć korektę wzrostową na mocno wyprzedanym rynku. Dwóch innych ekspertów – Bogusz i Sierakowska (zespół DM BOŚ) – zgodnie twierdzi, że należy się liczyć z pogłębieniem trendu spadkowego złota. Wskazują kilka powodów, m.in. siłę dolara, niski popyt fizyczny w Indiach, odpływy z funduszy ETF opartych na złocie, utratę statusu „bezpiecznej przystani".

Rozbieżne są także oczekiwania dotyczące perspektyw miedzi. Maciej Morawski spodziewa się, że końcówka roku upłynie pod znakiem testowania sześcioletnich dołków cenowych. Z tą opinią nie zgadza się Colin Cieszynski, który zwraca uwagę m.in. na techniczne wyprzedanie.

W grudniu stosunkowo małe zainteresowanie wzbudza ropa naftowa. To zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że w ubiegłym miesiącu był to najbardziej zyskowny rynek (pozycja short) w portfelu foreksowym. Tylko jeden analityk – Krzysztof Wańczyk – w grudniu liczy na dalsze spadki cen.

Dwaj inni rozmówcy „Parkietu" dostrzegają szansę na zwyżki cen nieco mniej popularnych surowców. Tomasz Regulski wskazuje na olej palmowy – jego cena ma wzrosnąć pod wpływem efektu działania El Nino. Kiepas liczy na cukier. Anomalie pogodowe (susza w Indiach) mogą wywołać wzrost cen.

Pytania do... Łukasza Wardyna dyrektora CMC Markets, Europa Wschodnia

Jaka będzie koniunktura na giełdach akcji w grudniu? Będziemy świadkami rajdu św. Mikołaja?

Mogę tutaj przytoczyć interesującą analizę Colina Cieszynskiego, stratega rynkowego z biura CMC Markets w Toronto. Przeanalizował on rozkład stóp zwrotu w okresie przed i po zmianą nastawienia Fedu, czyli na przykład przy obniżeniu lub podwyższeniu stóp procentowych bądź „przykręceniu" luzowania ilościowego w polityce pieniężnej, czyli tzw. QE. Paradoksalnie, jeżeli Fed wykonywał ruch przeciwny do średniej zachowań z ostatnich okresów i był to ruch jastrzębi, to rynki reagowały wyjątkowo optymistycznie. Teraz amerykańskie rynki czekają na Fed, ale wbrew klasycznym teoriom podwyżka stóp, która jest obecnie oczekiwana, nie musi oznaczać ochłodzenia nastrojów. Inwestorzy mogą stwierdzić, że Fed podnosi stopy, bo jest przekonany o sile gospodarki. W konsekwencji wyniki spółek za ostatni kwartał mogą być dobre. Najlepszy dla rynków akcji byłby więc komunikat Fedu: „Podnosimy stopy, bo gospodarka jest silna, natomiast z uwagi na brak impulsów inflacyjnych nasze nastawienie jest gołębie".

CMC Markets jest nowym graczem na polskim rynku. Jakie instrumenty są najczęściej wybierane przez klientów?

Indeksy akcyjne, niemiecki i amerykańskie, a także główne pary walut, z EUR/USD na czele. Dalej, zauważyliśmy, że polscy klienci regularnie korzystają ze skanerów rynków, które dostarczamy. Podpowiadają one, jakie rynki oferują najwyższą zmienność czy stopy zwrotu, a nawet, na których z nich występują konkretne formacje analizy technicznej. Takimi właśnie rynkami interesują się inwestorzy, nawet jeśli należą do bardziej „egzotycznych" – np. akcjami kanadyjskimi czy australijskimi. Zaobserwowaliśmy też spore zainteresowanie rynkami towarowymi. Może ono wynikać z faktu, że w odróżnieniu od konkurencji oferujemy również CFD na rynku kasowym, co ułatwia analizę i nie wymaga rolowowania pozycji po wygaśnięciu kontraktu.

Czy wasi klienci częściej zaczynają od rachunku demo, czy od razu od konta realnego? Która droga jest lepsza?

To zależy od zaawansowania inwestora. Początkujący inwestor powinien zawsze zaczynać od demo, nie tyle celem poznania platformy – chociaż to też jest istotne – ile przede wszystkim po to, żeby zrozumieć ryzyko związane z tego typu transakcjami. Oprócz tego zawsze zachęcamy też do uczestniczenia w naszych webinariach, seminariach lub prezentacjach jeden na jeden. Trader z doświadczeniem w transakcjach z dźwignią finansową może użyć demo do szybkiego przetestowania podstawowych narzędzi na platformie. W przypadku CMC Markets jest to szczególnie istotne, ponieważ na platformie znajduje się wiele nowatorskich narzędzi, do tej pory nieznanych w Polsce. W CMC Markets jednak nie wymagamy minimalnego zasilenia rachunku, a transakcje można przeprowadzać nawet od wartości pozycji tak niskiej, jak 1 euro. Dlatego lepszym rozwiązaniem dla doświadczonego inwestora może być rozpoczęcie inwestowania bardzo małych kwot na rachunku rzeczywistym, nawet ryzykując straty rzędu kilkudziesięciu złotych. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że tylko na takim rachunku udostępniamy niektóre nowatorskie funkcjonalności, takie jak np. skanery formacji, wiadomości Reutersa czy „barometr" sentymentu rynku, w tym wskazania zachowań najskuteczniejszych klientów CMC Markets z całego świata. MBL

Portfele na kolejny miesiąc | ośmiu ekspertów i ich grudniowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Marcin Bogusz

HFT Brokers

USD/CHF

Ujemne stopy procentowe w Szwajcarii i zbliżające się podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych powinny przyczynić się do wzrostu notowań pary USD/CHF.

Złoto

Oczekiwania dotyczące podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych mogą przekładać się na dalsze spadki cen szlachetnego metalu.

DAX

Poprawiające się wskaźniki z niemieckiej gospodarki i szansa na dalsze luzowanie polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny (EBC) powinny symulować zwyżki cen akcji.

Maciej Morawski

HighSky Brokers

EUR/USD

Kurs porusza się w silnym trendzie spadkowym. Kontynuacja jest uzależniona od grudniowych decyzji EBC oraz Fed. Oczekiwane przez rynek decyzje (łagodzenie polityki monetarnej w Europie i podwyżka stóp w USA) mogą sprowadzić kurs poniżej tegorocznych minimów.

Miedź

Notowania metali przemysłowych pozostają pod presją możliwej podwyżki stóp w USA i relatywnej słabości chińskiej gospodarki. W listopadzie kurs miedzi był ponownie najniżej od sześciu lat. Na wykresie jest widoczna przestrzeń do dalszych spadków.

Dow Jones Industrial

Bliskość szczytów i podwyżka stóp procentowych może skłonić do realizacji zysków. Amerykańskie parkiety nie powinny być beneficjentem poszerzania europejskiego QE. Spółkom może ciążyć wysoki kurs dolara w szczególności w relacji do euro.

Andrzej Kiedrowicz

Easy Forex

GBP/USD

Brak konkretów ze strony Banku Anglii odnośnie do rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych vs. nadchodząca w grudniu podwyżka w USA mogą dołować kurs. Trwałe przebicie naruszonego ostatnio psychologicznego poziomu 1,50 może przyspieszyć spadki.

Złoto

Jeśli Fed dokona podwyżki stóp w grudniu, ale zarazem odłoży w czasie kolejne ruchy, motywując to koniecznością zbadania negatywnych efektów podwyżki na ekonomię i rynki finansowe, powinniśmy zobaczyć korektę wzrostową na mocno wyprzedanym złocie.

DAX

Szeroko oczekiwane dalsze zwiększenie stymulacji monetarnej ze strony Europejskiego Banku Centralnego (EBC) powinno wspierać indeks, który z powodzeniem kontynuuje dwumiesięczną falę wzrostową w kierunku 11 800 punktów.

Marcin Kiepas

Admiral Markets

JPY/KRW

W ostatnich dniach para ta obroniła dołki z końca października i początku listopada. To zapowiada wzrost przynajmniej do listopadowego maksimum, który to poziom jest przepustką do jeszcze mocniejszego ruchu w górę.

Cukier

Kurs po odbiciu od dna pod koniec sierpnia br. mocno pnie się do góry. Anomalie pogodowe, które w ostatnim czasie się nasiliły, w tym przede wszystkim susza w Indiach, powinny powodować wzrost cen cukru.

DAX

Podtrzymuję longa na DAX-a. Zakładam, że dalsze luzowanie polityki monetarnej przez EBC, przy oczekiwanym dość gołębim komunikacie towarzyszącym pierwszej od lat podwyżce stóp w USA, zapewnią niemieckiej giełdzie dobrą końcówkę roku.

Colin Cieszynski

CMC Markets

EUR/USD

Euro spada, ale pozostaje powyżej lokalnego dna z lutego (1,0475). Stymulacje EBC i wybory w Hiszpanii mogą być już w cenach. Oczekiwane podniesienie stóp w USA ze wskazaniem gołębiego nastawienia na przyszłość rodzi potencjał odwrócenia spadków.

Miedź

Miedź spada od sześciu miesięcy i może być już gotowa do odbicia w chwili, gdy chińscy producenci wspominają o zmniejszeniu podaży. Z punktu widzenia analizy technicznej cena miedzi jest już bardzo wyprzedana.

Dow Jones Industrial

Ostatnio indeks stał się słabszy od DAX, ponieważ traderzy z USA są mniej aktywni przed posiedzeniem Fedu. Po decyzji istnieje potencjał ruchu celem wyrównania różnicy z niemieckim indeksem i możliwość przetestowania szczytu z maja.

Tomasz Regulski

Raiffeisen Polbank

EUR/PLN

Relatywnie wysokie poziomy kursu, w dużej mierze zdyskontowane podwyżki stóp procentowych w USA i negatywne czynniki krajowe, jak również wsparcie ze strony łagodnej polityki EBC sprzyjają nieco niższym poziomom kursu pary na koniec roku.

Olej palmowy

Zjawisko El Nino będzie negatywnie wpływać na podaż oleju palmowego w 2016 r. w Indonezji i Malezji, które są jego największymi producentami, co powinno prowadzić do wzrostu cen.

mWIG40

W listopadzie nastąpiła kumulacja negatywnych czynników dla warszawskiego parkietu, które zostały już uwzględnione w wycenach spółek, dlatego grudzień powinien przynieść umiarkowane odreagowanie oraz wzrost notowań.

Marek Rogalski

DM BOŚ

USD/NOK

Połączenie utrzymania stóp przez Norges Bank na grudniowym posiedzeniu, wraz z możliwymi niespodziankami ze strony OPEC, może zwrócić większą uwagę rynku na norweską koronę.

Złoto

Cena złota wciąż ma przed sobą perspektywy zniżki, nie tylko ze względu na siłę dolara. Niski popyt na złoto w Indiach, a także odpływ kapitału z funduszy opartych na złocie na Zachodzie świadczy o tym, że inwestorzy i konsumenci nie wierzą w złoto jako bezpieczną przystań.

BIST-100

Geopolityka wciąż powoduje, że tureckie aktywa są pomijane przy globalnej alokacji. To nie powinno zmienić się w grudniu. Oczekujemy więc, że główny indeks giełdy w Stambule zanotuję przecenę.

Krzysztof Wańczyk

ING Securities

USD/PLN

Rozbieżne polityki monetarne banków centralnych USA i Polski mogą w dalszym ciągu wypychać kurs USD/PLN na wyższe poziomy. Katalizatorem wzrostu będzie grudniowa podwyżka stóp w USA oraz dalsze gołębie nastawienie krajowej RPP.

Ropa WTI

Grudniowe posiedzenie kartelu OPEC raczej nie przyniesie żadnych decyzji ws. ograniczenia produkcji surowca. Nadpodaż czarnego złota może się utrzymywać w kolejnych miesiącach, tym bardziej że mamy ciepłą zimę.

Shanghai B-Share

Ostatnie raporty makro z Chin wskazują na stabilizację sytuacji w sektorze usług i przemysłu, dlatego prawdopodobnie nie będzie dużego odchylenia w dół od tegorocznych prognoz wzrostu PKB na poziomie 7 proc. To powinno wesprzeć rynek akcji.

 

Analizy rynkowe
Spółki z potencjałem do portfela na 2025 rok. Na kogo stawiają analitycy?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Analizy rynkowe
Prześwietlamy transakcje insiderów. Co widać między wierszami?
Analizy rynkowe
Co czeka WIG w 2025 roku? Co najmniej stabilizacja, ale raczej wzrosty
Analizy rynkowe
Marże giełdowych prymusów w górę
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Rajd św. Mikołaja i bitcoina
Analizy rynkowe
S&P 500 po dwóch bardzo udanych latach – co dalej?